پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام:

رتبه ایران در انتشار مقالات برتر و پر استناد ارتقا یافت علمي

رتبه ایران در انتشار مقالات برتر و پر استناد ارتقا یافت

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز - سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام با بیان اینکه سهم ایران در تولید مقالات پر استناد در دنیا 2.7 درصد ، در جهان اسلام 31.6 درصد و در منطقه خاورمیانه 32 درصد است گفت: رتبه ایران در انتشار مقالات داغ در دنیا به 16 و در انتشار مقالات پراستناد به رتبه 19 ارتقا یافته است.

محمد جواد دهقانی در حاشیه امضای تفاهم نامه همکاری علمی، پژوهشی و فناوری مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری(IRCEST) و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) با دانشگاه آزاد اسلامی در گفت و گو با خبرنگاران افزود: این امر نشان می‌دهد سیاستگذاری آموزش عالی کشور مبنی بر کیفی سازی تولیدات علمی در مسیر صحیح قرار داشته و پژوهشگران جمهوری اسلامی ایران بخصوص در چند سال اخیر توجه ویژه ای به کیفیت مقالات و نتایج پژوهشی خود دارند.
وی یادآور شد: اطلاعات مستخرج از پایگاه بین المللی کلاریویت آنالیتیکس نشان می‌دهد که میزان سهم تولید علم به اثر و مقالات پراستناد و داغ ایران در دنیا بیش از دو برابر سهم تولید علم این کشور است.
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: سهم تولید علمی کشور در سال 2018 در دنیا، کشورهای اسلامی (57 کشور) و خاورمیانه (17 کشور) به ترتیب برابر با 1.85 درصد، 21 و 30 درصد است یعنی 21 درصد کل مدارک ثبت شده کشورهای اسلامی و 30 درصد کل مدارک ثبت شده منطقه خاورمیانه توسط پژوهشگران جمهوری اسلامی ایران ثبت شده است.
دهقانی افزود: از این نظر ایران در جایگاه 16 دنیا و جایگاه اول جهان اسلام و منطقه خاورمیانه قرار گرفته است این در حالی است که سهم ایران در شاخص کیفی که یکی از مهم‌ترین آنها استنادهای دریافتی توسط مقالات انتشار یافته است و وضعیت مناسب‌تری نسبت به شاخص کمی و تعداد مقالات دارد.
وی ادامه داد: بر اساس داده‌های مؤسسه کلاریویت آنالیتیکس، جمهوری اسلامی ایران توانسته از نظر میزان استنادات دریافتی در سال‌های اخیر به جایگاه اول در میان کشورهای اسلامی و منطقه و رتبه 21 در بین کشورهای جهان دست پیدا کند.
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: بررسی پایگاه Incite این مؤسسه حاکی از آن است که در بازه زمانی 5 سال اخیر از سال 2014 تا 2018 جمهوری اسلامی ایران با 994 هزار و 878 استناد توانسته از نظر رتبه پیش از کشورهای لهستان، روسیه، تایوان، سنگاپور اتریش، هنگ‌کنگ، فنلاند و رژیم اشغالگرقدس قرار گیرد.
دهقانی افزود: همچنین سهم کشور در شاخص مقالات داغ و مقالات پر استناد روش مناسبی داشته است به طوری که در سال 2018 جمهوری اسلامی ایران 4 درصد مقالات داغ دنیا و نیز 38 درصد مقالات داغ جهان اسلام و 37 درصد مقالات داغ منطقه خاورمیانه را داشته است.
وی با بیان اینکه از نظر کیفی در 2 شاخص مقالات داغ و نیز مقالات پر استناد وضعیت ایران مناسب‌تر است یادآور شد: 4 درصد مقالات داغ دنیا و نیز 38 درصد مقالات داغ جهان اسلام و 37 درصد مقالات داغ منطقه خاورمیانه توسط پژوهشگران ایرانی تولید می‌شود.
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: همچنین سهم ایران در تولید مقالات پر استناد در دنیا 2.7 درصد جهان اسلام 31.6 درصد و منطقه خاورمیانه 32 درصد است که این امر نشان می‌دهد که پژوهشگران جمهوری اسلامی ایران بخصوص در چند سال اخیر توجه ویژه‌ای به کیفیت مقالات و نتایج پژوهشی خود دارند.
دهقانی افزود: از نظر میزان انتشار مقالات و مدارک علمی دانشمندان ایرانی در مجلات با کیفیت چارک اول نیز بررسی داده‌های پایگاه INCITE در بازه زمانی 5 سال اخیر از سال 2014 تا 2018 حاکی از آن است که پژوهشگران ایرانی با منتشر نمودن 36 هزار و 683 مقاله در مجلات مذکور به جایگاه 29 دنیا دست پیدا کرده و در میان کشورهای اسلامی در جایگاه دوم قرار دارد.
وی ادامه داد: بررسی اعداد و ارقام در خصوص انتشار مقاله در مجلات چارک اول نشان می‌دهد در حالی که کشور جمهوری اسلامی ایران در سال 2013 با 6915 مدرک دارای رتبه 32 بوده است اما در سال 2017 با 11 هزار و 467 مقاله منتشر شده در مجلات Q1 جایگاه 25 را در جهان کسب کرده است.
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: از این نظر شاخص دیگری که می‌توانند مدنظر قرار گیرد تعداد مدارک منتشر شده ایرانی در مجلات دارای ضریب تأثیر (JIF) بین المللی است در این راستا پژوهشگران ایرانی با انتشار یک میلیون و 200 هزار و 134 مدرک در 5 سال اخیر رتبه 19 در جهان و رتبه دوم در بین کشورهای اسلامی را کسب کرده‌اند.
دهقانی افزود: در همین بازه در زمینه‌های همکاری‌های علمی بین المللی کشور جمهوری اسلامی ایران با 47 هزار و 786 مورد همکاری بین المللی جایگاه 33 را بین تمامی کشورهای جهان کسب کرده و در میان کشورهای اسلامی جایگاه دوم را کسب کرده است.
وی ادامه داد: در سال‌های اخیر برنامه‌ها و سیاست گذاری وزارت علوم تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و کلیه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی کشور توجه بیشتر به ارتقای کیفیت انتشار نتایج پژوهشی همزمان با افزایش کمیت و حجم آنها معطوف شده است.
وی اضافه کرد: این مسئله به خوبی در سند سیاست‌های کلان علم و فناوری ابلاغی توسط رهبر معظم انقلاب تبیین شده به طوری که مرجعیت علم و فناوری در سطح بین المللی اولین بند از این سند است و بنابراین برای دستیابی کشور به توسعه علمی لازم است در کنار توجه به رشد کمیت علم باید به سایر عوامل مهم در توسعه علمی کشور از جمله اثر گذاری اقتصادی و اجتماعی علم تولید شده، کیفیت تحقیقات و دیپلماسی علمی معطوف شود.
مقالات برتر (Top papers) به گروه اندکی از مقالات اطلاق می‌شود که تعداد استنادهای زیادی را دریافت کرده‌اند. این مقالات به نام مقالات یک درصد و یک دهم درصد برتر نیز شناخته می‌شوند که شامل مقالات پراستناد و داغ است.
مقالات برتر به دو دسته مقالات داغ (Hot papers) و مقالات پراستناد (Highly cited papers) تقسیم می‌شوند. مقاله داغ به مقاله‌ای اطلاق می‌شود که از لحاظ تعداد استنادهای دریافتی در رشته موضوعی خود در زمره مقالات یک دهم درصد برتر قرار گرفته است، در حالی که مقاله پراستناد در زمره مقالات یک درصد برتر قرار می‌گیرد.
بازه زمانی برای محاسبه مقالات داغ دوماهه و برای مقالات پراستناد یک ساله است، بنابراین با توجه به متوسط تعداد استنادها در هر رشته، تمامی مقالات داغ، مقاله پراستناد نبوده و همچنین عکس این حالت نیز صادق است. در سایت مؤسسه ISI، بخشی وجود دارد به نام Essential Science Indicator که پراستنادترین مقالات را معرفی می‌کند. در این بخش، مقالاتی که در طول دو سال گذشته، بیشترین ارجاعات را کسب کرده باشند، معرفی می‌شوند و گاه تحت عنوان مقالات داغ شناخته می‌شوند.
9254/‏‬ 6113

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نبود فرهنگ هم‌افزایی چالشی پیش‌روی پارک‌های علم و فناوری است

رونمایی از 10 محصول جدید دانش بنیان در شیراز

برگزاری ١٠ رویداد استارتاپی تا پایان امسال در فارس

جراحی‌های تومور و نخاع به شکل هفتگی مانیتور می‌شود

فرونشست؛ ویران‌گر بی‌هیاهو

تغذیه انحصاری با شیر مادر زیربنای سلامت

رونمایی از محصولات جدید شرکت‌های دانش بنیان علوم پزشکی شیراز

دستفروشی کتاب و حقوقی که نادیده گرفته می شود

بابایی: نادیده گرفتن ظرفیت‌های جهاد ظلم به کل جامعه است.

واکنش‌ها به پزشک متخصص اعصاب که پرستار را در شیراز کتک زد

دانش‌آموز شیرازی بر سکوی دوم المپیاد جهانی نجوم و اخترفیزیک ایستاد

راه‌اندازی رشته‌های گردشگری و هتلداری در دانشکده فنی شیراز

راهکارهایی برای جلوگیری از ابتلا به سنگ کلیه

پیام تبریک رییس جهاددانشگاهی فارس به مناسبت "روز خبرنگار"

برگزاری آزمون استخدامی آتش نشانی در 21 حوزه فارس/ اعلام نتایج طی یکماه آینده

ظرفیت جهاددانشگاهی به خوبی دیده نشده است

سه دارنده رتبه تک‌ رقمی کنکور فارس از قلم افتادند

دانشگاه‌های نسل سوم می‌توانند تهدیدها را به فرصت تبدیل کنند

راهکارهایی برای جلوگیری از ابتلا به سنگ کلیه

جهاددانشگاهی با اتکاء به توان تخصصی پاسخگوی نیازهای امروز جامعه است

راه اندازی دومین بانک شیر مادر کشور در شیراز

طرح نسخه‌نویسی الکترونیک در دو راهی بیم و امید

کارخانه نوآوری، گامی برای جلوگیری از مهاجرت نخبگان

امضای تفاهمنامه بین مسئولان ارشاد و جهاددانشگاهی فارس

افتتاح مرکز مدیریت مهارت‌آموزی و مشاوره شغلی در دانشگاه شیراز

حذف 5 رشته دانشگاه سلمان فارسی کازرون منتفی شد

نقش مهم دوره پیش‌دبستانی در کاهش افت تحصیلی دانش آموزان

پوچی درون چرایی و راهکارهای پیشگیری

دوره توانمندسازی اعضای هیات علمی دانشگاه فنی کشور برگزار شد

چهارمین همایش ملی مهندسی پزشکی در شیراز برگزار می شود

خطرات درمان دیرهنگام زردی نوزاد

چهارمین همایش ملی مهندسی پزشکی در شیراز برگزار می‌شود

نشست «مقایسه‌ موسیقایی شعر حافظ و ترجمه‌های انگلیسی آن» برگزار شد

​​​​​​​ثبت‌نام 10 هزار متقاضی استخدام آتش‌نشانی در فارس

موفقیت پزشکان بیمارستان نمازی در درمان نوزاد مبتلا به صرع

موفقیت پزشکان شیرازی در درمان نوزاد مبتلا به صرع

مسابقات ملی موبایل، اپلیکیشن و هوش مصنوعی آذرماه در فارس برگزار می‌شود

تجهیز بیمارستان لامرد به میکروسکوپ جراحی

اختراع وایت برد الکترومکانیکی رولینگ در شیراز

نبود داروی برند به معنی کمبود دارو نیست

لزوم ایجاد ساختار دریافت راهکار دانشگاه برای حل مشکلات کشور

جهاددانشگاهی مجموعه‌ای کامل از ظرفیت‌هاست

استفاده مطلوب از ظرفیت‌های جهاددانشگاهی برای رونق تولید در فارس

تجلیل از 500 منتخب قرآنی وزارت بهداشت در شیراز

فراگیری «فعالیت‌های علمی کودکان و نوجوانان» برای مربیان

مشارکت استاد دانشگاه شیراز در تالیف یک کتاب مرجع بین‌المللی

چگونگی مواجهه با پرسش‌های جنسی کودکان

حضور دانشگاه شیراز در فهرست دانشگاه‌های برتر دنیا

برگزاری هشتمین دوره مناظره دانشجویی جهاد دانشگاهی فارس

برنامه معرفی و آشنایی با دانشگاه شیراز 23 تا 25 تیرماه برگزار می‌شود