پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

غفلت از کم آبی پشت نقاب بارش های سیلابی سياسي

غفلت از کم آبی پشت نقاب بارش های سیلابی

  بزرگنمايي:

پیام فارس - تبریز - جاری شدن سیل، بارش های رگباری، پر یا سرریز شدن سدها، بهبود وضعیت دریاچه ارومیه و افزایش مقطعی ذخایر آبی در سال جاری، این انگاره را نزد افکار عمومی تقویت کرده که کشور از خشکسالی و کم آبی خارج و به دوره ترسالی و پرآبی وارد شده است، اما بر اساس اطلاعات منابع رسمی، بیشتر استان ها از جمله آذربایجان شرقی هنوز در دوره خشکسالی قرار دارند.

برجسته سازی اخبار مربوط به جاری شدن سیل در استان های گلستان، لرستان، خوزستان و دیگر مناطق کشورمان و نیز ذخیره مناسب سدهای کشور در سال جاری باعث این تصویریسازی نادرست شده که انگار دیگر 20 سال خشکسالی حاکم بر مناطق مختلف ایران زمین پایان یافته است؛ تصور نادرستی که در صورت غفلت می تواند تبعات دو دهه ای خشکسالی را در کشور بیشتر کند.
اما واقعیت این است که خشکسالی در یک سال اتفاق نمی افتد که با بارندگی خوب یک سالی آبی نیز از میان برود؛ خشکسالی، پدیده ای میان مدت و درازمدت است و برای عبور از آن نیز باید نگاهی متناسب داشت و مردم را به مشارکت در اطلاع درست از خشکسالی از طریق ارایه اطلاعات و آمار از منابع رسمی و مسوول فراخواند؛ به عبارت دیگر باید شرایطی فراهم کرد که افکار عمومی در موضوع خشکسالی و کم آبی، متاثر از مطالب غیرعلمی و غیررسمی منتشر شده در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی دچار توهم رفع مشکل خشکسالی و کم آبی نشوند.
در این میان آذربایجان شرقی نیز همچون دیگر مناطق کشورمان به مدت طولانی دچار خشکسالی و کم بارشی بوده که نمود عینی آن خشکی تا دم نابودی دریچه ارومیه است که حجم آب آن در سال های پرآبی به 36 میلیارد مترمکعب نیز می رسید و در این موقع از سال در اثر بارش های خوب اواخر پارسال و اوایل سال جاری، تنها 5 میلیارد مترمکعب آب دارد.
به اعتقاد کارشناسان زمانی که کشوری چندین سال در دوره خشکسالی قرار گرفته باشد، باید چند سال نیز بارش‌های مناسب و دوره ترسالی را طی کند تا بتواند با مدیریت مناسب منابع آب، خود را از بحران کم آبی و خشکسالی برهاند، بر این اساس ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست.
مدیر کل اداره هواشناسی آذربایجان شرقی با بیان اینکه بارش‌های سیلابی و رگباری نمی‌تواند مبنای سپری شدن دوره کم آبی یا خشکسالی هیچ کشوری باشد، به خبرنگار ایرنا گفت: بارش‌های رگباری برای پر شدن سدها و ذخیره شدن آب مفید است اما در خصوص بحران آب تأثیر زیادی ندارد.
علی دولتی مهر ادامه داد: شاهد این مدعا این است که با وجود بارش 347 میلی متری در آذربایجان شرقی، در شمال استان احتمال تنش آبی وجود دارد؛ یعنی اینکه با وجود بارش‌های مناسب و بالاتر از نرمال در این خطه، در شهرستان‌های اهر 18 درصد، خداآفرین 27 درصد، کلیبر 30 درصد کاهش بارندگی داشتیم و شهرستان هریس نیز تقریباً بدون تغییر بوده است.
وی گفت: متوسط بارش آذربایجان شرقی نسبت به سال گذشته 3 درصد و در مقایسه با دوره آماری یا بلند مدت (264 میلی متر) 32 درصد افزایش دارد، اما باید حداقل 3 سال ترسالی در تمام نقاط وجود داشته باشد تا بتوانیم بگوئیم دوره خشکسالی یا بحران آب طی شده، ضمن اینکه در این مقطع مدیریت منابع آب در برنامه ریزی ها بسیار مهم است.
دولتی مهر با اشاره به وضع آبی استان، گفت: 40 درصد آذربایجان شرقی کوهستانی است اما به ویژه در فصول سردسالی، بارش‌های منجمد کم بود، به طوری که از ذوب تدریجی برف و یخ آب مورد نیاز منابع زیرزمینی تأمین نشده است.
وی ادامه داد: بیشترین بارندگی آذربایجان شرقی در بهار اتفاق می‌افتد و بارندگی‌ها در سال جاری در حد نرمال پیش بینی می‌شود.
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی نیز به خبرنگار ایرنا گفت: در 2 سال گذشته با تنش خشکی در کشاورزی استان مواجه نبوده‌ایم، اما چون در حدود 2 ماه گذشته بارش‌ها مناسب نبود، در ادامه سال تنش احتمالی وجود دارد.
نادر زارع تالی با بیان اینکه در سال 1396 با کمبود آب مواجه بودیم، ادامه داد: وضع تولیدات کشاورزی استان نیز در سال گذشته و امسال با بارش‌های اخیر مناسب بوده به طوری که مثلاً در سال 1396، 149 تن گندم تضمینی در آذربایجان شرقی خریداری شد که این مقدار پارسال به بیش از 577 هزار تن و امسال نیز بر اساس پیش بینی‌ها به 640 هزار تن می‌رسد.
وی نیاز آب زراعی استان را 2 میلیون و 148 هزار مترمکعب اعلام کرد و افزود: از این مقدار 415 میلیون مترمکعب در کاشت گندم استفاده می‌شود، اما برای تثبیت شرایط، نیاز آبی باید تأمین شود؛ البته سهم آب استان بر اساس برنامه آب منطقه‌ای مشخص می‌شود که امسال بر اساس این برنامه اعلام شده باید 28.67 درصد مصرف آب کشاورزی آذربایجان شرقی کاهش یابد.
زارع تالی همچنین گفت: برای کاهش مصرف آب زمین‌های زراعی آب بر مثل سیب زمینی و پیاز، صدها هکتار کاهش یافته و سطح زیر کشت محصولات کم آب بر مثل کلزا، گندم، جو، گل محمدی و زعفران در آذربایجان شرقی توسعه یافته است؛ به هر حال امسال در مجموع وضع تولید محصولات کشاورزی استان را خوب پیش بینی می‌کنیم.
مدیر بهره برداری تأسیسات آبی و برقابی آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی نیز به ایرنا گفت: آب‌های سطحی و مخازن سدهای آذربایجان شرقی با بارش‌های اخیر وضع مناسبی دارند، ولی این دلیل نمی شود بگوییم با این بارش‌ها وارد دوره ترسالی شده‌ایم و به طور قطع نمی‌توان با یکسال بازندگی چنین چیزی را اعلام کرد.
امیر محمدی اظهار کرد: برای بازگشت به وضعیت نرمال ذخایر آبی کشور، باید چند سال متوالی بارندگی‌های خوب داشته باشیم تا کمبود ذخایر آب‌های زیرزمینی جبران شود و تا آن زمان و بهبود ذخایر فاصله بسیار داریم.
وی یادآوری کرد: متأسفانه بیشتر دشت‌های آذربایجان شرقی با افت تراز آبی روبرو هستند و بارندگی‌های اخیر در ترمیم ذخایر آب‌های زیرزمینی تأثیر اندکی داشته است؛ پس استفاده بهینه از منابع آب‌های باارزش و راهبردی زیرزمینی و کنترل اضافه برداشت‌ها و سو استفاده‌ها همچنان مورد تاکید کارشناسان صنعت آب می‌باشد اما به هر حال ذخایر آبی سدها وضع مناسبی پیدا کرده که در نوبه خود مهم است.
محمدی همچنین با بیان اینکه مجموع ذخایر آبی سدهای مهم استان 431 میلیون مترمکعب می‌باشد، گفت: 72 درصد حجم متوسط مخازن 146 سد موجود این استان پر است.
وی اظهار کرد: این مقدار در روز مشابه سال گذشته 375 میلیون مترمکعب بوده که 15 درصد افزایش یافته است.
وی افزود: کل حجم آب ورودی به سدهای مهم آذربایجان شرقی از اول سال آبی (اول مهر سال 97) تا کنون (1398.4.4) 651 میلیون مترمکعب بوده که نسبت به روز مشابه سال گذشته 76 درصد افزایش داشته و این رقم سال آبی گذشته 396 میلیون مترمکعب بوده است.
محمدی ادامه داد: سدهای علویان، سهند، نهند و ستارخان، آب شرب شهرستان‌های مراغه، هشترود، تبریز و اهر را تأمین می‌کنند که به خاطر شرایط مناسب مخازن سدها، امسال نگرانی در تأمین آب شرب وجود نداریم، اما استفاده درست از آب، رعایت الگوی مصرف و پیشگیری از هدر رفت آب همچنان مورد تاکید است، زیرا امکان کاهش روان آب‌ها و بارش‌ها در سال آبی آینده وجود دارد.
وی همچنین گفت: در بین سدهای آذربایجان شرقی سد زنوز با 2.72 برابر (272 درصد) افزایش ورودی نسبت به سال قبل بالاترین رتبه و سد آیدوغموش شهرستان میانه با 54 درصد حجم ورودی پایین‌ترین رتبه را در سطح استان به خود اختصاص داده است.
کل مصارف آبی آذربایجان شرقی اعم از خانگی، کشاورزی و صنعتی 2 میلیارد و 850 میلیون مترمکعب است.
آذربایجان شرقی با بیش از 3.9 میلیون نفر جمعیت دارای 21 شهرستان، 2 هزار و 729 روستا و یک میلیون و 222 هزار هکتار اراضی کشاورزی و باغی است.
گزارش: پیمان پاکزاد
3093/‏518

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

زنده بودن دین اسلام در نماز جمعه منعکس شود

آغاز برخورد با برندهای خارجی تقلبی، گامی برای مقابله با قاچاق

فرماندار: مسئولان شهری آباده در قضیه برخورد با دستفروش، سکوت کردند

معارفه چراغ خاموش فرمانده ارتش در فارس

معرفی فرمانده جدید منطقه نظامی آجا در فارس

استاندار فارس: جامعه با نشاط کمتر دچار آسیب های اجتماعی می شود

تبلیغات زودهنگام در پرونده احراز صلاحیت کاندیداها تاثیرگذار است

فساد عجیب چهار خانواده در بازار خودرو

یادگارهای عصر قدیم زیر سایه ارگ کریمخان زند

مرمت بخش‌هایی از ارگ کریمخان زند آغاز شد

هتل آسمان بزرگترین مانع فراروی ثبت جهانی آثار زندیه است

امروز به لحاظ قدرت دفاعی در بهترین وضعیت قرار داریم

اگر بخواهیم شاخ آمریکا را می‌شکنیم

وزیر صنعت: ارز افت می‌کند، کالا‌ها ارزان می‌شود

استاندار: تیم‌های فوتبال فارس به سمت ایجاد درآمدهای پایدار حرکت کنند

فرهنگ دفاع مقدس به عنوان الگو به جوانان مسلمان جهان معرفی شود

واکنش استاندار فارس به یک فیلم اینستاگرامی/ دستفروش سامان می‌خواهد نه برخورد

سد معبر و پستی و بلندی های مقابله با آن

بساط دستفروشان در پیاده روها، به حق یا عامل حَق کشی

تشریح برنامه‌های گرامیداشت چهلمین سالگرد اقامه نماز جمعه در فارس

انتظار مردم از دستگاه قضایی اهتمام بیشتر در برخورد با فساد است

استاندار فارس: ماموران شهرداری با دستفروشان برخورد نکنند

سر منافع مردم عزیز با احدی معامله نکرده و نمی‌کنم

استاندار: سطح زیرکشت گلخانه‌ای فارس امسال دو برابر می‌شود

خودسازی، جامعه‌پردازی و تمدن‌سازی راهبرد تداوم انقلاب است

امام جمعه شیراز: امور کشور به افراد شایسته واگذار شود

امام جمعه شیراز: نماز جمعه در گام دوم انقلاب با بازنگری تقویت و بهتر شود

انگور باغات کازرون فارس به کشورهای حوزه خلیج فارس صادر می شود

سرپرست وزارت آموزش و پرورش: آرامش در صندوق ذخیره فرهنگیان برقرار است

انگور زرین شیراز و مهمان نوازی تاکستان‌های فارس

پیش بینی برداشت 700 هزار تن انگور از باغ های فارس

پیاده روی اربعین نماد دلدادگی به آرمان‌های عاشوراست

برگزاری یادواره 54 شهید یگان ویژه فارس در شیراز

توجه رسانه به مباحث معنوی طرح شده در نماز جمعه

هفته گرامیداشت شهید دوران در شیراز برگزار می‌شود

دانشگاه های شیراز مسئول تحقیق درباره پارازیت ها شدند

آسیب های ناشی از امواج پارازیت دغدغه مهم شهروندان شیراز است

معاون وزارت بهداشت: تردیدی در تاثیر پارازیت‌ها بر افزایش بیماری‌ها نیست

دادستان شیراز: نظر کمیته حقیقت یاب سیل، فاقد اعتبار قضایی است

نکوهش تقلید از پایتخت تا تصویب پرداخت خسارت جانباختگان سیل در شورای شهر شیراز

پروژه آلومینیوم جنوب تامین کننده 40 درصد نیاز کشور خواهد بود

اولویت تخصیص ارز به بخش تولید زمینه ساز رونق صنعت شد

خط تولید شیشه ضدگلوله در شیراز راه‌اندازی شد

خط تولید شیشه ضدگلوله در شیراز افتتاح شد

56 درصد تصادفات مربوط به نقاط حادثه خیز است

پیچ مرگ در حاشیه جاده

کمربندی شیراز، قتلگاه و بدون متولی

استاندار فارس: شعار رونق تولید نباید به سربرگ ادارات محدود بماند

استاندار: فارس دومین استان کشور از نظر کاهش نرخ بیکاری است

ماموریت استاندار فارس به دستگاه‌های اجرایی برای صیانت از هدف تسهیلات اشتغال