پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

معاون سیاسی استاندار فارس:

کارگروه مبارزه با قاچاق کالا و ارز در فضای مجازی فارس تشکیل شد مقالات

کارگروه مبارزه با قاچاق کالا و ارز در فضای مجازی فارس تشکیل شد

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار فارس گفت: کارگروه مبارزه با قاچاق کالا و ارز در فضای مجازی در این استان تشکیل شد اما منتظر ابلاغ دستورالعمل ها و شیوه نامه ها از سوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز هستیم تا این موضوع را به شکل تخصصی دنبال کنیم.

سید محمد احمدی زاده چهارشنبه در حاشیه بازدید از نمایشگاه کالاهای قاچاق در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا درباره مباحث مطرح شده در زمینه افزایش کشف دستگاه استخراج ارز دیجیتال و فراگیر شدن این تجارت در شهرستان های استان فارس بیان کرد.
وی افزود: در بحث ارز دیجیتال یک کارگروه و اداره در ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز شکل گرفته و به شکل متمرکز در این ستاد به این موضوع پرداخته شده است که ما منتظر ابلاغ دستورالعمل ها و شیوه نامه های استانی در این زمینه هستیم.
معاون استاندار فارس گفت: ما جلساتی را در خصوص بحث قاچاق کالا و ارز در فضای مجازی داشتیم که کارگروهی در این زمینه تشکیل شده و در این زمینه جلساتی با نمایندگی بانک مرکزی در استان فارس و بازرسان این مجموعه برگزار کرده ایم، این موضوع بحث جدیدی است و سازو کار لازم خود را می خواهد.
کالاهای قاچاق از لوازم خانگی تا کفش
وی در ادامه با اشاره به کشفیات قاچاق کالا و ارز در استان فارس بیان کرد: ارزش کشفیات کالاهای قاچاق در استان فارس در سال 1397 بالغ بر 336 میلیارد تومان بوده که نسبت به سال 1396 که حدود 241 میلیارد تومان بوده حدود 50 درصد افزایش کشفیات داشته ایم.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار فارس گفت: در سه ماهه امسال نیز حدود 55 میلیارد تومان کالای کشف شده داشتیم، عمده کالاهای قاچاق مربوط به لوازم خانگی، لوازم آرایشی و بهداشتی، البسه، پوشاک و کفش است.
احمدی زاده افزود: در حوزه صادرات نیز امسال با قاچاق مواجه هستیم که به کالاهای یارانه ای و کالاهایی که به لحاظ نوسانات قیمت ارز با کشورهای پیرامونی تفاوت قیمت دارند برمی گردد که دارو، نهاده های کشاورزی، گوسفند و غیره شامل این موضوع است.
وی ادامه داد: در مجموعه وضعیت استان فارس در حوزه مبارزه با قاچاق کالا و ارز وضعیت خوبی است و طرح جامع مبارزه با قاچاق کالا و ارز به دستگاه های اجرایی ابلاغ شده و هر سه ماه یکبار اثربخشی اقدامات را از دستگاه های اجرایی مطالبه می کنیم که امید داریم در پایان سال 1398 بتوانیم یک گزارش بسیار خوبی در ارتباط با حوزه پیشگیری و مقابله ارایه دهیم.
معاون استاندار فارس همچنین در خصوص فروش داروهای قاچاق در شیراز گفت: عمدتاً این موضوع شامل کالاهایی است که در خیابان انوری شیراز و.. وجود دارد که کمیته با محوریت دانشگاه علوم پزشکی در این زمینه فعالیت می کند.
احمدی زاده افزود: در این زمینه بیش از هزار و 100 مورد بازرسی صورت گرفته و 27 مورد پلمب داشته ایم، عمده این کالاها شامل مکمل های ورزشی، داروهای روان گردان، داروهای سقط جنین، داروهای اعصاب و روان و مخدرها هستند.
وی با تاکید بر ضرورت مشارکت و حساسیت خانواده ها در ارتباط با مصرف داروها و لوازم آرایشی، بیان کرد: مبدا و مسیر گذر این کالاهای قاچاق مشخص نیست، معمولاً چند ماه در جاهای غیراستاندارد نگهداری می شوند.
معاون استاندار فارس گفت: در بحث برندها از سال 1396 براساس دستورالعمل های ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز فعالیت هایی را شروع کردیم و تیرماه سال 1397 پایان تذکرات بود، زمستان سال 1397 نیز مبارزه و مقابله با این برندها شروع شد و این باعث خوشحالی و خرسندی تولیدکنندگان داخلی شد و به کارشان رونق داد.
احمدی زاده افزود: 18 فروشگاه در این زمینه در شیراز شناسایی شدند و ابتدا تذکرات لازم به آنان داده شد و در حال حاضر تابلوهای آنها پایین کشیده شده و ویترین ها مناسب سازی شده است و کالاهای باقی مانده را بعضاً با تخفیف های بالا، تعیین تکلیف می کنند و در جاهای باقی مانده قطعاً نسبت به جمع آوری کالا اقدام خواهد شد.
امحای 50 تن کالای قاچاق در فارس
معاون استاندار فارس در ادامه درباره امحای کالاهای قاچاق کالا و ارز گفت: حدود 30 تن به ارزش 850 میلیون تومان 2 ماه قبل امحا شد و 20 تن نیز امروز به ارزش 350 تومان امحا می شود.
احمدی زاده افزود: معمولاً هر 2 ماه یکبار بحث امحا کالاهای قاچاق به خصوص در بحث کالاهای بهداشتی، آرایشی و خوراکی را داریم.
وی یادآور شد: از سال 1392 با یک روند کاهشی در بحث ورود قاچاق کالا و ارز در کشور مواجه بودیم به طوری که در سال 1392، ارزش کالاهای قاچاق حدود 25 میلیون دلار بوده و این میزان در سال 1396 به 12 میلیارد و 600 میلیون دلار و در سال 1397 به بیش از 10 میلیارد دلار رسیده است، در استان فارس نیز یک روند کاهش در این زمینه داشته ایم.
معاون استاندار فارس همجنین در خصوص ضرورت بازنگری در خصوص قوانین مرتبط با مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: قانون اولیه مبارزه با قاچاق کالا و ارز مربوط به سال 1312 بود که با همین قانون می خواستند کار مبارزه را دنبال کنند، در سال 1392 نمایندگان مجلس قانون جدیدی را در این زمینه تصویب کردند که 72 ماده دارد، این قانون به نسبت قانون قبلی بهتر است اما هنوز نقص در این قانون وجود دارد.
احمدی زاده افزود: اصلاح مواردی از این بندهای قانونی که در اجرای آن با مشکلاتی مواجه هستیم در دستور کار ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز قرار تا بتوانند موارد را از طریق مجلس شورای اسلامی اصلاح کنند.
تشکیل هزار و 289 فقره پرونده قاچاق در سه ماهه امسال
وی در ادامه با تاکید بر اینکه در بحث قاچاق کالا و ارز در استان فارس برخورد قاطع صورت می گیرد، یادآور شد: در سه ماهه امسال هزار و 215 فقره پرونده در تعزیرات حکومتی فارس و 74 فقره پرونده در دادگاه انقلاب برای کالاهای ممنوعه تشکیل شده است.
اجازه کار غیرقانونی در بحث انتخابات به هیچکس نخواهیم داد
رئیس ستاد انتخابات استان فارس در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا با توجه به نزدیکی به انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی روند تغییر فرمانداران استان ادامه خواهد داشت؟ گفت: ستاد انتخابات استان و ستاد امنیت انتخابات استان تشکیل شده و جلسات آن به طور مستمر برگزار می شود.
احمدی زاده افزود: تمام فرمانداران و بخشداران استان در ارتباط با انتخابات توجیه شده اند و برای ما چهار اصل مر قانون، سلامت انتخابات، امنیت انتخابات و مشارکت مردم مهم است و اجازه کار غیرقانونی در بحث انتخابات به هیچکس نخواهیم داد.
وی ادامه داد: در بحث انتصابات هنوز آموزشی شروع نکرده ایم، ما هم آموزش های کشوری و هم آموزش های استانی در بحث انتخابات داریم.
معاون استاندار فارس گفت: روز گذشته فرماندار بوانات معرفی شد، فردا فرماندار پاسارگاد و روز شنبه هفته آینده نیز فرماندار سروستان معرفی می شود، تنها معرفی فرماندار جهرم باقی می ماند که به زودی معرفی می شود و برنامه دیگری برای تغییر فرمانداران به جز بر حسب ضرورت نخواهیم داشت.
تبلبیغات زودهنگام انتخاباتی در بررسی صلاحیت ها لحاظ خواهد شد
رئیس ستاد انتخاب استان فارس گفت: تبلیغات زودهنگام نامزدهای احتمالی انتخابات به صورت مستمر رصد می شود و با نمایندگان دفتر شورای نگهبان جلسات هماهنگی برگزار کرده ایم و تبلیغات زودهنگام در بررسی صلاحیت ها لحاظ خواهد شد.
احمدی زاده افزود: به تمام فرمانداران، بخشداران و دستگاه های اجرایی تاکید کرده ایم هیچ گونه جانبداری از کسی نداشته باشند، اگر موردی به صورت مستند در این زمینه ارایه شود اگر شب انتخابات هم باشد مدیر مربوط را عزل می کنیم.
9254 / ‏1876‬


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مصیبت "باجگاه"، تلنگری برای ارتقای امکانات دانشگاه شیراز

تله های مجرمانه در شبکه های اجتماعی

سودای شهرت هنری در گرداب کلاهبرداری‌های مجازی

داستان غلبه اراده بر معلولیت

بازتاب واکنش ایران به ادعای سایت آباده در مطبوعات فارس

آیین عاشورایی چک چکو در استهبان برگزار شد

شبیه‌خوانی، ادای دین به اهل‌بیت(ع) است

آیین‌های محرمی فارس

در خانه‌باغ سالمندی

داغ ماندگار بر پیشانی قربانیان

انتخاب نامناسب استراتژی توسعه مشکل بزرگ توسعه فارس

گردهمایی ژن‌های معیوب برای سوزاندن ریه

بنری دیگر در شیراز حاشیه ساز شد

منتقدان تابلو

هندوانه به شرط چرخ تراکتور

استاندار به دادپتروشیمی های فارس برسد/ پروژه ها ازبن بست خارج شود

پارسی‌ها راویان قصه‌های شیرین شدند/آینده ساختنی شد

دستفروشی کاسبی یا مزاحمت!

بیشترین آرتروز در مفصل زانو رخ می‌دهد

کمالک؛ باغی که در سکوت ویران شد

ارگ کریم‌خان شیراز بازهم جولانگاه عنکبوت‌ها شد

نشست های «الف» در شیراز آغاز شد/ جلسات نقد و اجرای موسیقی نوگرا

تن تشنه زمین، فروریخت

کمبود نیرو و فراخوان فرهنگیان بازنشسته فارس برای تدریس

انسان در عرفان اسلامی بنیان هنر خداوند است

آتش، پرونده ارگ کریم‌خان را بازگشود

هیس، اینجا بیمارستان است

خبرنگاری به‌روایت زنان

شیراز و انتظار برای گرفتن نشان جهانی صنایع‌دستی

کرانه‌هایی که پا پس می‌کشند

تالاسمی، درد بی‌پایان

مصوبه درمانی حال بختگان راخوب نکرد/کشت بالادست آبی باقی نمی گذارد

مصائب بوعلی‌سینای صدرا

نرگس باید از شیراز برود

وحشت در جاده های فارس سایه انداخت/ «رخ به رخ» با مرگ

هپاتیت، بیماری تباه کننده کبد

قلب درمان جنوب کشور، سنگین می‌تپد

محور دروازه قرآن مخاطره‌ای برای شیراز

بازارچه‌هایی بافرجام ورشکستگی

موسیقی پاپ ازنوع بدش درایران رایج شده است/آموزشگاه ها کیفی نیستند

کوک ساز عندلیبی ها برای پیوند نوای موسیقی و عرفان

سنگی که شکست، سکوتی که نشکست

هتل آسمان از تهدید تا فرصت

شهر جدید با مشکلات قدیمی

تجارتی جهانی در پستو

«جاروی پیش »، جلوه ای دیگر از سخاوت نخل

اتصال جاده خرامه به محور شیراز – مرودشت، یک گام دیگر نیاز است

ضرورت احیای اقامتگاه های بوم‌گردی

پیچ مرگ در حاشیه جاده

مشتاقان غواصی؛ جای آموزش اینجاست