پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

معاون سیاسی استاندار فارس:

کارگروه مبارزه با قاچاق کالا و ارز در فضای مجازی فارس تشکیل شد مقالات

کارگروه مبارزه با قاچاق کالا و ارز در فضای مجازی فارس تشکیل شد

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار فارس گفت: کارگروه مبارزه با قاچاق کالا و ارز در فضای مجازی در این استان تشکیل شد اما منتظر ابلاغ دستورالعمل ها و شیوه نامه ها از سوی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز هستیم تا این موضوع را به شکل تخصصی دنبال کنیم.

سید محمد احمدی زاده چهارشنبه در حاشیه بازدید از نمایشگاه کالاهای قاچاق در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا درباره مباحث مطرح شده در زمینه افزایش کشف دستگاه استخراج ارز دیجیتال و فراگیر شدن این تجارت در شهرستان های استان فارس بیان کرد.
وی افزود: در بحث ارز دیجیتال یک کارگروه و اداره در ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز شکل گرفته و به شکل متمرکز در این ستاد به این موضوع پرداخته شده است که ما منتظر ابلاغ دستورالعمل ها و شیوه نامه های استانی در این زمینه هستیم.
معاون استاندار فارس گفت: ما جلساتی را در خصوص بحث قاچاق کالا و ارز در فضای مجازی داشتیم که کارگروهی در این زمینه تشکیل شده و در این زمینه جلساتی با نمایندگی بانک مرکزی در استان فارس و بازرسان این مجموعه برگزار کرده ایم، این موضوع بحث جدیدی است و سازو کار لازم خود را می خواهد.
کالاهای قاچاق از لوازم خانگی تا کفش
وی در ادامه با اشاره به کشفیات قاچاق کالا و ارز در استان فارس بیان کرد: ارزش کشفیات کالاهای قاچاق در استان فارس در سال 1397 بالغ بر 336 میلیارد تومان بوده که نسبت به سال 1396 که حدود 241 میلیارد تومان بوده حدود 50 درصد افزایش کشفیات داشته ایم.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار فارس گفت: در سه ماهه امسال نیز حدود 55 میلیارد تومان کالای کشف شده داشتیم، عمده کالاهای قاچاق مربوط به لوازم خانگی، لوازم آرایشی و بهداشتی، البسه، پوشاک و کفش است.
احمدی زاده افزود: در حوزه صادرات نیز امسال با قاچاق مواجه هستیم که به کالاهای یارانه ای و کالاهایی که به لحاظ نوسانات قیمت ارز با کشورهای پیرامونی تفاوت قیمت دارند برمی گردد که دارو، نهاده های کشاورزی، گوسفند و غیره شامل این موضوع است.
وی ادامه داد: در مجموعه وضعیت استان فارس در حوزه مبارزه با قاچاق کالا و ارز وضعیت خوبی است و طرح جامع مبارزه با قاچاق کالا و ارز به دستگاه های اجرایی ابلاغ شده و هر سه ماه یکبار اثربخشی اقدامات را از دستگاه های اجرایی مطالبه می کنیم که امید داریم در پایان سال 1398 بتوانیم یک گزارش بسیار خوبی در ارتباط با حوزه پیشگیری و مقابله ارایه دهیم.
معاون استاندار فارس همچنین در خصوص فروش داروهای قاچاق در شیراز گفت: عمدتاً این موضوع شامل کالاهایی است که در خیابان انوری شیراز و.. وجود دارد که کمیته با محوریت دانشگاه علوم پزشکی در این زمینه فعالیت می کند.
احمدی زاده افزود: در این زمینه بیش از هزار و 100 مورد بازرسی صورت گرفته و 27 مورد پلمب داشته ایم، عمده این کالاها شامل مکمل های ورزشی، داروهای روان گردان، داروهای سقط جنین، داروهای اعصاب و روان و مخدرها هستند.
وی با تاکید بر ضرورت مشارکت و حساسیت خانواده ها در ارتباط با مصرف داروها و لوازم آرایشی، بیان کرد: مبدا و مسیر گذر این کالاهای قاچاق مشخص نیست، معمولاً چند ماه در جاهای غیراستاندارد نگهداری می شوند.
معاون استاندار فارس گفت: در بحث برندها از سال 1396 براساس دستورالعمل های ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز فعالیت هایی را شروع کردیم و تیرماه سال 1397 پایان تذکرات بود، زمستان سال 1397 نیز مبارزه و مقابله با این برندها شروع شد و این باعث خوشحالی و خرسندی تولیدکنندگان داخلی شد و به کارشان رونق داد.
احمدی زاده افزود: 18 فروشگاه در این زمینه در شیراز شناسایی شدند و ابتدا تذکرات لازم به آنان داده شد و در حال حاضر تابلوهای آنها پایین کشیده شده و ویترین ها مناسب سازی شده است و کالاهای باقی مانده را بعضاً با تخفیف های بالا، تعیین تکلیف می کنند و در جاهای باقی مانده قطعاً نسبت به جمع آوری کالا اقدام خواهد شد.
امحای 50 تن کالای قاچاق در فارس
معاون استاندار فارس در ادامه درباره امحای کالاهای قاچاق کالا و ارز گفت: حدود 30 تن به ارزش 850 میلیون تومان 2 ماه قبل امحا شد و 20 تن نیز امروز به ارزش 350 تومان امحا می شود.
احمدی زاده افزود: معمولاً هر 2 ماه یکبار بحث امحا کالاهای قاچاق به خصوص در بحث کالاهای بهداشتی، آرایشی و خوراکی را داریم.
وی یادآور شد: از سال 1392 با یک روند کاهشی در بحث ورود قاچاق کالا و ارز در کشور مواجه بودیم به طوری که در سال 1392، ارزش کالاهای قاچاق حدود 25 میلیون دلار بوده و این میزان در سال 1396 به 12 میلیارد و 600 میلیون دلار و در سال 1397 به بیش از 10 میلیارد دلار رسیده است، در استان فارس نیز یک روند کاهش در این زمینه داشته ایم.
معاون استاندار فارس همجنین در خصوص ضرورت بازنگری در خصوص قوانین مرتبط با مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: قانون اولیه مبارزه با قاچاق کالا و ارز مربوط به سال 1312 بود که با همین قانون می خواستند کار مبارزه را دنبال کنند، در سال 1392 نمایندگان مجلس قانون جدیدی را در این زمینه تصویب کردند که 72 ماده دارد، این قانون به نسبت قانون قبلی بهتر است اما هنوز نقص در این قانون وجود دارد.
احمدی زاده افزود: اصلاح مواردی از این بندهای قانونی که در اجرای آن با مشکلاتی مواجه هستیم در دستور کار ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز قرار تا بتوانند موارد را از طریق مجلس شورای اسلامی اصلاح کنند.
تشکیل هزار و 289 فقره پرونده قاچاق در سه ماهه امسال
وی در ادامه با تاکید بر اینکه در بحث قاچاق کالا و ارز در استان فارس برخورد قاطع صورت می گیرد، یادآور شد: در سه ماهه امسال هزار و 215 فقره پرونده در تعزیرات حکومتی فارس و 74 فقره پرونده در دادگاه انقلاب برای کالاهای ممنوعه تشکیل شده است.
اجازه کار غیرقانونی در بحث انتخابات به هیچکس نخواهیم داد
رئیس ستاد انتخابات استان فارس در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا با توجه به نزدیکی به انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی روند تغییر فرمانداران استان ادامه خواهد داشت؟ گفت: ستاد انتخابات استان و ستاد امنیت انتخابات استان تشکیل شده و جلسات آن به طور مستمر برگزار می شود.
احمدی زاده افزود: تمام فرمانداران و بخشداران استان در ارتباط با انتخابات توجیه شده اند و برای ما چهار اصل مر قانون، سلامت انتخابات، امنیت انتخابات و مشارکت مردم مهم است و اجازه کار غیرقانونی در بحث انتخابات به هیچکس نخواهیم داد.
وی ادامه داد: در بحث انتصابات هنوز آموزشی شروع نکرده ایم، ما هم آموزش های کشوری و هم آموزش های استانی در بحث انتخابات داریم.
معاون استاندار فارس گفت: روز گذشته فرماندار بوانات معرفی شد، فردا فرماندار پاسارگاد و روز شنبه هفته آینده نیز فرماندار سروستان معرفی می شود، تنها معرفی فرماندار جهرم باقی می ماند که به زودی معرفی می شود و برنامه دیگری برای تغییر فرمانداران به جز بر حسب ضرورت نخواهیم داشت.
تبلبیغات زودهنگام انتخاباتی در بررسی صلاحیت ها لحاظ خواهد شد
رئیس ستاد انتخاب استان فارس گفت: تبلیغات زودهنگام نامزدهای احتمالی انتخابات به صورت مستمر رصد می شود و با نمایندگان دفتر شورای نگهبان جلسات هماهنگی برگزار کرده ایم و تبلیغات زودهنگام در بررسی صلاحیت ها لحاظ خواهد شد.
احمدی زاده افزود: به تمام فرمانداران، بخشداران و دستگاه های اجرایی تاکید کرده ایم هیچ گونه جانبداری از کسی نداشته باشند، اگر موردی به صورت مستند در این زمینه ارایه شود اگر شب انتخابات هم باشد مدیر مربوط را عزل می کنیم.
9254 / ‏1876‬

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بازارچه‌هایی بافرجام ورشکستگی

موسیقی پاپ ازنوع بدش درایران رایج شده است/آموزشگاه ها کیفی نیستند

کوک ساز عندلیبی ها برای پیوند نوای موسیقی و عرفان

سنگی که شکست، سکوتی که نشکست

هتل آسمان از تهدید تا فرصت

شهر جدید با مشکلات قدیمی

تجارتی جهانی در پستو

«جاروی پیش »، جلوه ای دیگر از سخاوت نخل

اتصال جاده خرامه به محور شیراز – مرودشت، یک گام دیگر نیاز است

ضرورت احیای اقامتگاه های بوم‌گردی

پیچ مرگ در حاشیه جاده

مشتاقان غواصی؛ جای آموزش اینجاست

سرگذشت یک سنگ از ظهور تا سقوط

بزودی آبی زیر پوست شهر جهرم می‌دود

حرکت پرشتاب برای تداوم توسعه استان ها

کارگروه مبارزه با قاچاق کالا و ارز در فضای مجازی فارس تشکیل شد

تداوم کمک رسانی به سیل زدگان تا رفع مشکلات

اینجا ارابه های مرگ پرشتاب می تازند

کِشتی در خُشکی

حکایت شوربختی دومین دریاچه ایران

سرنوشت غم انگیز دو تالار در شیراز: یکی پیر شد، دیگری زاده نشد

وقت تَق‌سیمِ تَق‌صیر

تعیین هوشمند مقصد سفر به جای گرفتاری 15 ساعته در ترافیک شمال

جاده‌های ناایمن فارس و انسان همواره مقصر!

سایه سنگ بر دروازه قرآن شیراز

توهم پرآبی

روایت مطبوعات شیراز از مذاکره سیاسی تا رقابت های انتخاباتی

صدها جان نازنین لای این آهن پاره ها پرپر می شود

رد پای بیوه سیاه در مُهر

سوداگری دلالان و جیب نحیف مستاجران!

ایران از توسعه سدهای برقآبی جا ماند/روایتی دیگر از لزوم سدسازی

فرصتی برای آبادانی فارس یا تهدیدی برای گروه محدود

پرداختن به توسعه گردشگری از شعار تا عمل

رها شده در «قندیل»

حساسیت جامعه نسبت به موادمخدر زیاد نیست/ حرکت الگوی مصرف به سمت موادمخدر تلفیقی

بی آبی و گرما به هم سازند تا آسایش مردم شیراز براندازند

نیروهای جهادی سعدی نشینان راتنها نگذاشتند/ سیل توجه همه راجلب کرد

صنایع دستی جهرم در پستوی یادها و خاطره ها

کودکانی که مردانه کار می کنند

زندگی پلاستیکی؛ مرگ محیط زیست

ملخ بوستان خورد و مردم ملخ

ارائه الگوی عشق بیمار در برخی نمایش های شبکه خانگی

یادگار آیت الله شب زنده دار

آتش سوزی سینما بهمن شیراز، عمدی یا غیرعمدی

اصلاح رژیم غذایی در کنترل پرفشاری خون موثر است

دست‌هایی که از آن سوی میله‌ها دراز شده‌اند...

خط دوم آبرسانی به شیراز امسال به بهره برداری می رسد

گذرحافظ دربن بست رندان فال فروش است/ تعقیب وگریز دستفروش وگردشگر

نگاه عملگرایانه به اصل بهره‌ وری

سفرهای ارزان؛ تجربه‌ای دشوار اما دست یافتنی است