پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

برنامه های تابستانی فرهنگی،اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز اعلام شد فرهنگي

برنامه های تابستانی فرهنگی،اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز اعلام شد

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- برنامه های تابستانه سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز اعلام شد.

به گزارش خبرنگار مهر ، در نشستی که ظهر دوشنبه با حضور رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری برگزار شد ویژه برنامه های تابستانی فرهنگسراها، مراکز فرهنگی و فضاهای ورزشی توسط ابراهیم گشتاسبی راد و معاونان این سازمان تشریح شد.
بر این اساس، گشتاسبی راد با اعلام اینکه سال گذشته 24 هزار نفر در برنامه های تابستانی شهرداری شرکت کردند، اوقات فراغت را یکی از دغدغه های مهم سازمان های متولی اوقات فراغت دانست و گفت: اعتقاد دارم اگر بتوانیم اوقات فراغت را درست پر کنیم بسیاری از مشکلات اجتماعی از بین می روند.
وی با بیان اینکه پرکردن اوقات فراغت مردم، موجب توسعه پایدار گردشگری شهر شیراز می شود، افزود: در خلال برنامه های تابستانی، توسعه کتابخوانی را مورد توجه قرار دادیم و سعی داریم سال آینده، شیراز به عنوان پایتخت کتاب ایران برگزیده شود.
گشتاسبی راد از برپایی مراسم روز «قلم» خبر داد و افزود: برپایی نمایشگاه های هنری و مشاغل خانگی، برگزاری جشنواره بازی های فکری، اجرای تورهای گردشگری برای اقشار مختلف مردم به ویژه قشرهای آسیب پذیر از جمله برنامه های تابستانی شهرداری است.
وی با اعلام اینکه جشنواره محلات، جشنواره های ورزشی متعدد برگزار می شود، گفت: با اجرای برنامه های ویژه کودک، سعی داریم شیراز را به عنوان شهر دوستدار کودک معرفی کنیم.
همکاری نوجوانان سنین 15 تا 18 سال با شهرداری در طرح «فرزانگان 2»
به گفته رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری، برنامه «دختران صدف» ویژه دختران و جشنواره «نامه پدران به دختران» دیگر برنامه ایست که برگزار می شود، این درحالیست که طرح «فرزانگان 2» را در ایام تابستان خواهیم داشت که نوجوانان سنین 15 تا 18 سال در این طرح شرکت می کنند و این افراد با شهرداری همکاری خواهند کرد و پس از آن هدیه ای برای آنها در نظر گرفته شده است.
گشتاسبی راد در ادامه از برپایی برنامه ویژه محلات کم برخوردار برای مبارزه با آسیب های اجتماعی در ده پیاله و شیخ علی چوپان خبر داد و افزود: کاری زیربنایی برای قبرستان «دارالسلام»، بعنوان کتاب تاریخ شیراز انجام می شود و همایش های پیوسته ای را در حوزه گردشگری خواهیم داشت تا این قبرستان به مرکز گردشگری تبدیل شود.
به گفته وی، در راستای شهر خلاق ادبی، مستنداتی جمع آوری شده و با کمک کمیسیون ملی یونسکو در ایران به دفتر مرکزی آن ارسال کردیم چرا که شیراز در خصوص ادبیات در عرصه بین المللی حرف برای گفتن دارد.
رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری به مرمت خانه های تاریخی هم اشاره کرد که سلسله خانه های مکتب تاریخی شیراز را در بر خواهد گرفت.
وی با بیان اینکه طرح سینما محله که پیشتر وعده داده شد بود 8 مورد در فرهنگسراهای شیراز راه اندازی شود، گفت: این طرح مصوبه شورای اسلامی شیراز را دارد و با توجه به مصوبه شورا انجام وظیفه خواهیم کرد، بنابر این طرح یادشده آماده است و باید مورد تایید معاونت شهرسازی قرار بگیرد از این رو، امیدواریم 4 سینما محله در دهه فجر امسال و 4 مورد در هفته شیراز سال آینده به بهره برداری برسد.
گشتاسبی راد، اضافه کرد: فیلم های درحال اکران در کشور، با مجوز با فرهنگسراهای کمتر برخوردار پخش می شود.
وی با اعلام اینکه بودجه ای برای احیای محور زند و محور عرفان در نظر گرفته شده است، افزود: یک هزار و 200 میلیارد ریال بودجه برای این 2 محور در نظر گرفته شده است که عمده آن به تملک سینماها و فضاهایی که برای مردم موجب خاطره جمعی می شود اختصاص می یابد.
گشتاسبی راد با ابراز تاسف از اتفاقی که برای سینما «بهمن» شیراز روی داد، ابراز امیدواری کرد که با احیا این محور مشکلات سینماهای تاریخی شیراز هم حل شود.
وی در عین حال تصریح کرد: قبلاً اصناف مشارکت های خوبی می کردند، متاسفانه از بس کارها دولتی شکل می گرفت امروز مردم منتظر اجرای کار توسط دولت هستند؛ ما تمام فضاهای استندها و پل هایی که چهار هزار متر مربع هست را در اختیار دستگاه های مختلف برای تبلیغات فرهنگی می دهیم به نحوی که ماه رمضان امسال 750 متر مربع برای تبلیغات شهری اختصاص دادیم.
راه اندازی «باغ ادب» شیراز تا پایان تابستان امسال
همچنین معاون فرهنگی، هنری و ورزشی سازمان یادشده در این نشست از راه اندازی «باغ ادب» در شیراز خبر داد و گفت: در صدد هستیم که باغی تحت عنوان «باغ ادب» در نظر بگیریم که تفاوت ماهوی با باغ کتاب تهران دارد، که باغ کتاب و ادب با هدف ایجاد مرکز فرهنگی است و نگاه اقتصادی نخواهد داشت.
این در حالیست که به گفته جمشید رضایی، هنوز مکان باغ جانمایی نشده است و امیدواریم تا پایان سال این جانمایی شکل بگیرد.
وی در عین حال تصریح کرد: در حوزه فرهنگسرا ها سعی شده است بخش فرهنگی و هنری در کنار بخش اوقات فراغت گسترش یابد.
رضایی از آموزش موسیقی در 10 فرهنگسرای شیراز در طول فصل تابستان جاری خبر داد و افزود: در 12 فرهنگسرا آموزش های هنر نمایش شکل می گیرد.
معاون فرهنگی، هنری و ورزشی سازمان فرهنگی شهرداری شیراز، ادامه داد: با مرکز حافظ شناسی همکاری می کنیم که آموزش صحیح خوانی دیوان حافظ را مردم یاد بگیرند.
این درحالیست که رضایی از آموزش هنرهای سنتی در 24 فرهنگسرای شیراز هم خبر داد و در راستای کسب عنوان پایتختی کتاب ایران گفت: سلسله برنامه های ترویجی هم در فرهنگسرا ها شکل یافته و از آنجا که موضوع پایتخت کتاب ایران توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دنبال می شود، شورای سیاست گذاری با اداره کل فرهنگ و ارشاد استان تشکیل شده است و همچنین دبیرخانه دائمی ترویج کتاب شیراز را در فرهنگسرای کتاب در بلوار گلستان برپا کردیم.س
وی همچنین از برگزاری برنامه ورزشی در فضای باز در کنار ارگ کریمخان زند شیراز خبر داد و گفت: ورزشکاران رشته های تکواندو، جودو و ژیمناستیک 19 تا 21 تیرماهدر کنار این بنای تاریخی شیراز با عنوان جشنواره «آوردگاه ارگ» با هدف استعدادیابی به رقابت می پردازند.
معاون اجتماعی و مشارکت های مردمی سازمان یاد شده هم در این نشست به تشریح برنامه های تابستانی پرداخت و گفت: 10 برنامه در محلات کم برخوردار با هدف ارتقای نشاط اجتماعی برگزار می شود.
سارا همت با بیان اینکه تا امروز در 35 محله برنامه نشاط اجتماعی برگزار شده، گفت: برنامه ویژه «دختران صدف» از امشب به مدت 3 شب در باغ گلشن برگزار می شود.
وی تصریح کرد: توجه به مکان هایی که کارکرد اجتماعی آن مورد اهتمام قرار نگرفته در مساجد داشتیم که حضور بیشتر نوجوانان و جوانان را در این اماکن داشته باشیم، این در حالیست که سعی شده است برنامه های اوقات فراغت با رویکرد خانواده محوری، برگزار شوند.
نصب نماد مهربانی مردم شیراز در دروازه قرآن شیراز
همت از نصب نماد مهربانی مردم شیراز در جوار دروازه قرآن خبر داد و افزود: فراخوان طراحی این المان به زودی اعلام خواهیم شد تا از عرصه های ملی و بین المللی در آن شرکت کنند.
به گفته سارا همت، برنامه ویژه برای محله سعدی با عنوان کافه بازی برگزار می شود و جشنواره بازی های بومی و محلی با عنوان «لبخند اندیشه» در طول تابستان میزبان شهروندان شیرازی است.
این در حالیست که وی گفت: هماهنگی شده که در روزهایی کودکان همراه با خانواده هایشان از سینما استفاده کنند و 2300 کودک تحت پوشش این طرح هستند که کودکان محلات کم برخوردار در اولویت آن می باشند.
سپس، سرپرست اداره گردشگری و امور زیارتی سازمان فرهنگی شهرداری شیراز اعلام کرد: بیش از 100 برنامه ویژه گردشگری در نقاط مختلف شیراز در تابستان برگزار می شود.
علی نیری با بیان اینکه حوزه گردشگری تغییر رویکرد دارد افزود: در نیمه دوم سال خبرهای خوبی را برای رسانه ها خواهیم داشت که کمک به جذب گردشگر می کند.
وی با بیان اینکه در سال های گذشته در حوزه های زیرساخت های گردشگری کم کاری وجود داشته گفت: شهرهایی که یک عنصر جهانی داشته باشند در بین گردشگران مورد توجه قرار می گیرند.
به گفته نیری، در مرکز شیراز شناسی 3 دوره جشنواره شیراز شناسی برگزار شده و چهارمین آن در آینده نزدیک برگزار می شود.
حضور 1500 کودک در عصرانه ادبی شیراز
وی افزود: در عصرانه ادبی شیراز بیش از یک هزار و 500 کودک و نوجوان آموزش دیده و به زبان های انگلیسی، عربی و فرانسه می توانند سخن وری کرده و حکایت و دیوان حافظ را حفظ هستند.
نیری از برپایی تور تخصصی مسجد گردی با عنوان «آستان دوست» در شیراز خبر داد و گفت: فارس و شیراز، مساجد بی نظیری دارند که در مردادماه اختتامیه این تور برگزار می شود.
سرپرست اداره گردشگری و امور زیارتی سازمان فرهنگی شهرداری شیراز با تصریح اینکه بافت تاریخی شیراز، منحصر بفرد است، گفت: تور دوچرخه سواری در بافت تاریخی با برنامه ریزی خاص شکل می گیرد که باید رکورد مسابقه را رعایت کنند.
وی از برگزاری همایشی برای بررسی گل نوشته های پارسه در مردادماه جاری در شیراز با حضور پروفسور ارفعی و صاحب نظران این حوزه خبر داد و افزود: بعد از یک دهه بخش گردشگری سازمان دارای شرح وظایف شد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

8 پروژه گردشگری در فارس افتتاح می شود

فیلم درخواست رشوه قائم مقام تیم قشقایی شیراز در فدراسیون فوتبال

امدادرسانی به افراد گرفتار در آتش‌سوزی جنگل‌های بلوط

طرح پیمایش میدانی کودکان در شیراز اجرا شد

آغاز اعزام زائران فارس بیت‌الله الحرام

مدیرکل ارشاد فارس: کنترل آسیب‌های اجتماعی با توسعه زیرساخت فرهنگی امکانپذیر است

مرکز مدیریت مهارت آموزی و مشاوره شغلی افتتاح شد

تدوین سند توسعه مهارتی فارس در دستورکار قرار گرفت

مدیر اجرایی مرحله‌ منطقه‌ای جشنواره قصه‌گویی منصوب شد

مدیر اجرایی مرحله‌ی منطقه‌ای جشنواره قصه‌گویی منصوب شد

مطالبات رسانه های فارس به وزارتخانه ارجاع داده می شود

خبرنگاران واقعی و معرفی نامه ای در استان فارس

خانه مسافر حق پذیرش میهمان خارجی را ندارد

نماز جمعه به عنوان نهاد اجتماعی اسلامی نقش ایفا کند/اولویت همفکری

کمبود داروی «بیزوپرولول» برطرف نشد / بیماران سرگردانند

کودکان کار مهمان موزه دفاع مقدس فارس شدند

یک شیرازی درشورای سیاست‌گذاری جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران

تصادف رانندگی در محور لار – جهرم 4 کشته برجا گذاشت

آغاز اعزام 3700 زائر استان فارس از فرودگاه شیراز به جده

منابع طبیعی فارس به دو دستگاه خودروی آتش نشانی جنگلی تجهیز شد

فضاسازی شهرها متناسب با هفته بزرگداشت اقامه نماز جمعه باشد

جامعه با نشاط کمتر دچار آسیب اجتماعی می شود

مترو بستری مناسب برای فعالیت‌های فرهنگی است

نشست «مقایسه‌ موسیقایی شعر حافظ و ترجمه‌های انگلیسی آن» برگزار شد

محوریت گرهمایی اربعین حسینی مردمی و خود جوش باشد

شماره 40 مجله «ایران‌مهر» منتشر شد

آغاز مرمت ارگ کریمخانی در شیراز

مرگ مامور پلیس درپی حمله مسلحانه در شیراز

سالروز شهادت عباس دوران به عنوان روز خلبانان در تقویم ثبت شود

«کتاب‌یک‌صفحه‌ای» با موضوعات بهزیستی

«نامه را باز نکن قارقاری» راهی بازار نشر شد

جزییات یازدهمین دوره پروژه موسیقایی «چند شب» اعلام شد

زائرین خانه خدا مواد ممنوعه به همراه نداشته باشند

کارگاه یک روزه بازیگری برگزار شد

وضعیت زرد و قرمز مصرف برق در جنوب کشور/ خاموشی در کمین است

زنان در ادبیات مردانه ایران گم شده‌اند

افزایش 5 درصدی حق الشرکه عضویت رؤسای آموزش و پرورش فارس

حضور عشایر تامین کننده امنیت مناطق مختلف کشور است

هفدهمین اجلاس سالانه خیرین سلامت استان فارس برگزار می شود

فراخوان هفتمین دوسالانه داستان کوتاه نارنج جهرم

هفتمین دوسالانه داستان کوتاه نارنج امسال برگزار می‌شود

استفاده از ظرفیت هنرمندان متعهد و انقلابی

جذب عضو مکاتبه ای الکترونیک/«پویش فصل گرم کتاب»

آرامگاه شهید آیت الله دستغیب گلباران می شود

63 درصد مهارت آموزان فنی و حرفه ای استان فارس به اشتغال می رسند

تماشاخانه درب شازده در شیراز آغاز به کار کرد

فارس با 34 کتابفروشی در طرح تابستانه کتاب

اولین تماشاخانه تابستانه شیراز راه‌اندازی شد

سپاه پاسداران یک نفتکش انگلیسی را در تنگه هرمز توقیف کرد

افتخار به شهادت مانع از زیر بار ظلم و ستم رفتن است