پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

پاسداشت واژه در کتابخانه های عمومی فارس؛

آثار حجت الاسلام انصاری نژاد در شیراز رونمایی شد فرهنگي

آثار حجت الاسلام انصاری نژاد در شیراز رونمایی شد

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- در آیینی با حضور شاعران و ادیبان برجسته کشور، دو کتاب «بیدهای بی مجنون» و «رعشه بر دریا» در کتابخانه های عمومی فارس رونمایی و بررسی شد.

به گزارش خبرنگار مهر ، در نشستی که بعد از ظهر پنجشنبه در سالن کتابدار کتابخانه عمومی رئیسی اردکانی شیراز برگزار شد، استادان ادبیات فارسی، شاعران برجسته کشور در کنار مسئولان به بررسی آثار حجت الاسلام انصاری نژاد پرداختند و شعرخوانی کردند.
در این نشست که با حضور مهدی فاطمی، معاون ادبیات و انتشارات بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس، روح الله منوچهری، مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس، مصطفی محدثی خراسانی، شاعر نام آشنای انقلاب، محمد مرادی و غلامرضا کافی استادان ادبیات دانشگاه شیراز، اکبر صحرایی، حمید اکبرپور و جمعی دیگر از ادیبان همراه بود، همچنین دو کتاب «بیدهای بی مجنون» و «رعشه بر دریا» آخرین آثار حجت الاسلام انصاری نژاد رونمایی شد.
مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس در این دیدار با بیان اینکه برگزاری برنامه نقد و رونمایی کتاب از جمله برنامه ترویجی کتابخانه های عمومی است، گفت: تمرکز ما در استان بر معرفی آثار نویسندگان و شاعران بومی است و تاکنون برنامه های مختلف بررسی و نقد آثار ادیبان استانی برگزار شده است.
روح الله منوچهری با اشاره به اینکه در سال گذشته 12 هزار برنامه فرهنگی در سطح خرد و کلان در استان برگزار شد، اضافه کرد: حاصل این برنامه ها، افزوده شدن قریب به 25 هزار عضو به کتابخانه های عمومی در استان بود که در این راستا 20 درصد رشد اعضا را داشتیم.
آثار ادبی دفاع مقدس فارس شاخص های ماندگاری را دارد
معاون ادبیات و انتشارات بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس فارس در این مراسم، گفت: اگر در جامعه ما واژه هایی همچون حق و عدالت نمود می یابد حاصل کار قلم به دستان هست و در هر دوره که اهالی قلم به صحنه آمده اند، شاهد رونق و شکوفایی بوده ایم
مهدی فاطمی اضافه کرد: قلم پردازی امروز هنرمندان ما به این تمدن سازی نوین در گام دوم انقلاب کمک چندانی می کند؛ هرچند نویسندگان با سختی های زیادی روبه رو هستند اما از این نیز گذر خواهیم کرد.
وی با بیان اینکه بنیاد سعی دارد در حوزه های مختلف از نویسندگان و اهالی قلم حمایت کند، بیان کرد: حمایت از نویسندگان بیشتر در حوزه نشر و تألیف آثار است، در این راستا نیز باید سعی نویسندگان بر خلق آثاری خواندنی باشد؛ بیشتر آثاری که از استان فارس ارسال می شود شاخص های ماندگاری را دارد.
ادیبان فارس در جریان سازی شعر انقلاب نقش بسزایی داشتند
مصطفی محدثی خراسانی نیز در این گردهمایی با بیان اینکه فارس همواره یکی از قطب های شعری کشور بوده است، گفت: ادیبان فارس در جریان سازی شعر انقلاب نقش بسزایی داشتند؛ ورود شعر انقلاب به حوزه دانشگاه و اساتید برآمده از شعر انقلاب در این استان رخ داد، در حال حاضر نیز نسل جوان شعر انقلاب در این استان فعالیت دارند.
وی در ادامه به تعریف «ارجمندی» در شعر پرداخت و با بیان اینکه ارجمندی اثر ادبی بر این است که صاحب اثر چقدر مؤلف و چقدر مقلد باشد، گفت: هرچه درصد تألیف بیشتر باشد اثر به ذات هنر نزدیک تر است و تأثیرگذارتر خواهد بود این در حالی است که خصیصه های ذهنی و زبانی بسیاری در روند خلق اثر و تألیف آن نقش آفرینی می کنند تا اثر ارجمندی برخواسته از فردیت شاعر را پیدا کند. این فردیت ها هم در حوزه فرم و زبان خود را نشان می دهد و هم در حوزه ذهن و محتوا.
خالق مجموعه «هزار مرتبه خورشید» در ادامه با نگاه به آثار حجت الاسلام انصاری نژاد به بررسی آنها پرداخت و اضافه کرد: با نگاهی به کتاب بیدهای بی مجنون درمی یابیم، خصیصه هایی که منجر به تشخص و فردیت متعالی و سبک ساز شده است در این کتاب به چشم می خورد؛ بیدهای بی مجنون تجلی بعد تألیفی و فردیت شاعر در ذهن و زبان است.
وی در ادامه گستردگی دایره واژگان را از جمله ویژگی های این اثر عنوان کرد و گفت: استفاده از تعابیر نو در مجموعه، بازسازی برخی از تلمیحات به شکل متفاوت و خلاقانه با نگاهی به تلمیحات گذشته، تلمیح سازی از منابع جدید در حوزه فرهنگ و ادبیات روزگار ما، وجود آموزه های موسیقی و زیبایی های لفظی از میراث ادبیات گذشته در شعر و… از جمله عناصر سبک ساز و هویت بخش شعر انصاری نژاد است.
واژگان پاره های دل شاعر هستند که بر جان مخاطب می نشیند
این شاعر اهل خراسان گفت: با خواندن کتاب بیدهای بی مجنون در می یابیم که واژگان پاره های دل شاعر هستند که بر جان مخاطب می نشیند؛ شاعر هیچکدام از شعرهای خود را به صرف سخنوری و هنرنمایی، نسروده؛ بلکه همه شعرها از سر ضرورت و درد سروده شده و ریشه در دردهای اجتماعی و تاریخی و نگاه اصلاح گرایانه شاعر دارد.
محدثی در ادامه کتاب «رعشه بر دریا» را دری برای ورود به جان و جهان واعظ قزوینی دانست و گفت: در این کتاب بیش از هر چیز با حسن انتخاب و توانمندی در ارائه یک اثر گزیده منسجم از آثار واعظ قزوینی مواجه ایم.
استاد ادبیات دانشگاه شیراز نیز در ادامه این دیدار با اشاره به اینکه در بررسی آثار انصاری نژاد با دو بعد شخصیت پژوهشگری و روحان شاعر و انقلابی روبه رو می شویم، گفت: شاعر با دو ساحت خودآگاه و ناخودآگاه، شعر خلق می کند و هرچقدر جنبه ناخودآگاه در خلق اثر بیشتر باشد، شعر به رسالت خود نزدیک تر است.
محمد مرادی افزود: در کتاب رعشه بر دریا که کتاب پژوهشی است بخش خودآگاهی و در کتاب «بیدهای بی مجنون» ساحت ناخوآگاهی شاعر اتفاق افتاده است.
وی با اشاره به اینکه برای پژوهش در آثار شاعران گذشته باید تمامی تذکره ها و نسخه های قبلی آثار شاعر بررسی شود، گفت: در بحث گردآوری گزیده، مهم این است که برطبق چه روشی و با چه سلیقه ای گزیده را انتخاب می کنیم؛ کتاب رعشه بر دریا در مجموعه، گزیده مناسبی از آثار واعظ قزوینی است اما تاحدی سلیقه ادبی صاحب اثر در انتخاب وارد شده است.
مرادی در ادامه به جنبه های ادبی کتاب «بیدهای بی مجنون» پرداخت و گفت: کتاب بیدهای بی مجنون جنبه های مثبت بسیاری دارد اما در مقایسه با کتاب «دل نخواهی» جنبه ناخودآگاه شاعر کمتر شده است.
وی کاهش یافتن ابعاد عاشقانه و عارفانه را کاستی این کتاب دانست و گفت: در این کتاب حرکت از سمت درونی بودن و ناخودآگاه به سمت جنبه های رئالیسی شعر را می بینیم که این قضیه برای برای داستان مقبول است اما در شعر چندان مثبت نیست.
این استاد و منتقد ادبی همچنینن وجود کشف های عارفانه، شعرهای پرداخته و شسته و رفته، دایره گسترده تصاویر و نمادها، تجربه آزمایی در حوزه موسیقی شعر و استفاده از وزن های مختلف شعری را از ویژگی های این کتاب دانست.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

8 پروژه گردشگری در فارس افتتاح می شود

بهره برداری از هشت پروژه گردشگری تا پایان شهریور در فارس

فیلم درخواست رشوه قائم مقام تیم قشقایی شیراز در فدراسیون فوتبال

امدادرسانی به افراد گرفتار در آتش‌سوزی جنگل‌های بلوط

طرح پیمایش میدانی کودکان در شیراز اجرا شد

آغاز اعزام زائران فارس بیت‌الله الحرام

مدیرکل ارشاد فارس: کنترل آسیب‌های اجتماعی با توسعه زیرساخت فرهنگی امکانپذیر است

مرکز مدیریت مهارت آموزی و مشاوره شغلی افتتاح شد

تدوین سند توسعه مهارتی فارس در دستورکار قرار گرفت

مدیر اجرایی مرحله‌ منطقه‌ای جشنواره قصه‌گویی منصوب شد

مدیر اجرایی مرحله‌ی منطقه‌ای جشنواره قصه‌گویی منصوب شد

مطالبات رسانه های فارس به وزارتخانه ارجاع داده می شود

خبرنگاران واقعی و معرفی نامه ای در استان فارس

خانه مسافر حق پذیرش میهمان خارجی را ندارد

نماز جمعه به عنوان نهاد اجتماعی اسلامی نقش ایفا کند/اولویت همفکری

کمبود داروی «بیزوپرولول» برطرف نشد / بیماران سرگردانند

کودکان کار مهمان موزه دفاع مقدس فارس شدند

یک شیرازی درشورای سیاست‌گذاری جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران

تصادف رانندگی در محور لار – جهرم 4 کشته برجا گذاشت

آغاز اعزام 3700 زائر استان فارس از فرودگاه شیراز به جده

منابع طبیعی فارس به دو دستگاه خودروی آتش نشانی جنگلی تجهیز شد

فضاسازی شهرها متناسب با هفته بزرگداشت اقامه نماز جمعه باشد

جامعه با نشاط کمتر دچار آسیب اجتماعی می شود

مترو بستری مناسب برای فعالیت‌های فرهنگی است

نشست «مقایسه‌ موسیقایی شعر حافظ و ترجمه‌های انگلیسی آن» برگزار شد

محوریت گرهمایی اربعین حسینی مردمی و خود جوش باشد

شماره 40 مجله «ایران‌مهر» منتشر شد

آغاز مرمت ارگ کریمخانی در شیراز

مرگ مامور پلیس درپی حمله مسلحانه در شیراز

سالروز شهادت عباس دوران به عنوان روز خلبانان در تقویم ثبت شود

«کتاب‌یک‌صفحه‌ای» با موضوعات بهزیستی

«نامه را باز نکن قارقاری» راهی بازار نشر شد

جزییات یازدهمین دوره پروژه موسیقایی «چند شب» اعلام شد

زائرین خانه خدا مواد ممنوعه به همراه نداشته باشند

کارگاه یک روزه بازیگری برگزار شد

وضعیت زرد و قرمز مصرف برق در جنوب کشور/ خاموشی در کمین است

زنان در ادبیات مردانه ایران گم شده‌اند

افزایش 5 درصدی حق الشرکه عضویت رؤسای آموزش و پرورش فارس

حضور عشایر تامین کننده امنیت مناطق مختلف کشور است

هفدهمین اجلاس سالانه خیرین سلامت استان فارس برگزار می شود

فراخوان هفتمین دوسالانه داستان کوتاه نارنج جهرم

هفتمین دوسالانه داستان کوتاه نارنج امسال برگزار می‌شود

استفاده از ظرفیت هنرمندان متعهد و انقلابی

جذب عضو مکاتبه ای الکترونیک/«پویش فصل گرم کتاب»

آرامگاه شهید آیت الله دستغیب گلباران می شود

63 درصد مهارت آموزان فنی و حرفه ای استان فارس به اشتغال می رسند

تماشاخانه درب شازده در شیراز آغاز به کار کرد

فارس با 34 کتابفروشی در طرح تابستانه کتاب

اولین تماشاخانه تابستانه شیراز راه‌اندازی شد

سپاه پاسداران یک نفتکش انگلیسی را در تنگه هرمز توقیف کرد