پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

هپاتیت، بیماری تباه کننده کبد مقالات

هپاتیت، بیماری تباه کننده کبد

  بزرگنمايي:

پیام فارس- معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جهرم به مناسبت  28 جولای مصادف با ششم مرداد که روز جهانی مبارزه با هپاتیت نام دارد، اظهار داشت: هپاتیت به معنی التهاب کبد است که می‌تواند بر اثر عوارض مصرف بسیاری از داروها، مواد نیروزا و عوامل دیگری چون ویروس‌های مختلف، بیماری‌های خود ایمنی و بیماری ژنتیکی پدید آید.

دکتر سید مجید ارجمند افزود: بسیاری از بیماران تا زمانی که دچار آسیب کبدی شوند، ازبیماری خود بی‌اطلاع هستند و این امر ممکن است چندین سال پس از آلوده‌شدن فرد به ویروس هپاتیت C رخ دهد.

وی ابراز کرد: شایعترین راه انتقال هپاتیت‌های ویروسی روش تزریقی است و 85 درصد افراد که به ویروس هپاتیت مبتلا می‌شوند از بیماری خود بی‌اطلاع هستند و وارد مرحله پیشرفته و طولانی بیماری می‌شوند.

ارجمند افرادی را که مواد مخدر تزریق می کنند یا سابقه تزریق مواد مخدر و مواد غیر قانونی دارند از گروه‌های پر خطر ابتلا به هپاتیت  C  و B دانست و افزود:  افراد زندانی یا افراد با سابقه زندان، افراد دارای رفتار جنسی پر خطر و محافظت نشده، کسانی سابقه خالکوبی یا حجامت دارند، نوزادان متولد شده از مادران مبتلا به هپاتیت  B و C، افرادی که با  HIV زندگی می کنند، از گروه‌های پر خطر برای ابتلا به هپاتیت C هستند.

وی ادامه داد: همچنین کارکنان شاغل در مراکز بهداشتی و درمانی با سابقه تماس‌های اتفاقی شغلی با سوزن آلوده، افراد مبتلا به هموفیلی و تالاسمی، افراد تحت همودیالیز یا کسانی که سابقه قبلی دیالیز دارند و بیمارانی که سابقه پیوند عضو دارند مهم است به طور سالانه مورد غربالگری قرار گیرند.

وی گفت: ویروس هپاتیت  BوC علاوه بر خون در سایر مایعات بدن فرد مبتلا وجود دارد ولی بالاترین مقدار آن در خون است.

به گفته معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جهرم استفاده مشترک از وسایل تزریقی آلود، وسایل پزشکی غیر استریل مانند سرنگ و سوزن، تاتو و سوراخ کردن بدن با وسایل آلوده، تماس اتفاقی شغلی یا غیر شغلی با سوزن و سرنگ آلوده، تیغ ریش تراشی، قیچی و ماشین اصلاح مشترک در صورت آلودگی با خون فرد مبتلا( این وسایل در صورتی که تمیز نشده باشند و بلافاصله استفاده شوند عامل خطر هستند) و استفاده از مسواک مشترک را از راه های انتقال ویروس هپاتیت BوC است.

ارجمند با اشاره به انتقال ویروس هپاتیت BوC از مادر به فرزند که انتقال عمودی نام دارد گفت:  انتقال عمودی به انتقال ویروس از مادر به فرزند طی بارداری، زایمان یا دوران نوزادی گفته می شود و حدود یک سوم تا نیمی از موارد انتقال از مادر به فرزند در داخل رحم و قبل از آخرین ماه بارداری یا در حین زایمان صورت می گیرد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی جهرم با اشاره به ابتلای مادر باردار به  طور همزمان به عفونت های  HIV و  هپاتیت C افزود: در این حالت احتمال انتقال  ویروس هپاتیت  C دوبرابر حالتی است که مادر فقط به هپاتیت C مبتلا است.

کارشناس بیماری های واگیر دانشگاه علوم پزشکی جهرم نیز  در گفت‌وگو با ایرنا گفت: ویروس هپاتیت C  از طریق دست دادن و بوسیدن فرد مبتلا، استفاده از ظروف مشترک، معاشرت معمولی در محل کار و منزل، از راه هوا، استفاده از سرویس بهداشتی مشترک، شنا کردن در یک استخر و شیر دهی انتقال داده نمی شود.

امیرمحمد ابراهیمی افزود: برای پیشگیری از ابتلای به هپاتیت C واکسنی وجود ندارد و جلوگیری از تماس با خون و دیگر مایعات بالقوه عفونی و پیشگیری از ابتلای شغلی و تصادفی و رعایت اصول احتیاط و استاندارد ضروری است.

وی با اشاره به سبک زندگی در مبتلایان به هپاتیت C اظهار کرد: مصرف مواد غذایی سالم و رژیم غذایی متعادل، ورزش مستمر، قطع مصرف الکل ، سیگار و مواد مخدر، پرهیز از مصرف سرنگ و سوزن مشترک با دیگران، استفاده از تیغ ریش تراشی و مسواک به صوت شخصی به کم کردن آسیب کبدی برای این بیماران و پیشگیری از انتقال این بیماری کمک کند.

وی ابراز کرد: نقش خانواده در جلوگیری از رفتارهای پر خطر درجامعه چون روی آوردن جوانان به مصرف مواد مخدر, روابط جنسی نامشروع و... که از عوامل خطرزا در ابتلا به بیماری هپاتیت هستند، بسیار مهم است.

وی گفت: والدین با داشتن رفتار های سالم، الگوی مناسب برای فرزندان هستند. تقویت روابط والدین و فرزندان با تامین نیازهای روانی و ایجاد احساس امنیت نقش اساسی در سلامت روانی و اجتماعی آن ها دارد.

اقدامات درمانی در مورد هپاتیت در فسا 

 کارشناس پیشگیری از بیماریهای واگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی فسا اظهار داشت: 282 نفر مبتلا به هپاتیت در این شهرستان شناسایی شدند که 96 نفر از آنها به صورت قطعی درمان شده اند.

زهرا  استادی اعلام کرد: در این مرکز به 1929 نفر از مراجعین به مراکز دولتی درمان سوء مصرف مواد مخدر، کمپ های ترک اعتیاد، بیماران مبتلا به  HIV ، زندانیان و افراد در معرض خطر در زمینه هپاتیت خدمات مشاوره ارایه شده است و از مجموع این افراد، 1487 نفر آزمایش اولیه انجام داده اند که 282 نفر مبتلا به هپاتیتC شناسایی شدند و تعداد 116 بیمار مبتلا به هپاتیت C تحت درمان قرار گرفتند که 96 نفر درمان قطعی شدند .

وی گفت: 32نفر از مبتلایان شناسایی شده به صورت توام به هپاتیت C و HIV مبتلا بودند که هپاتیت 10 نفر از این افراد درمان شده است.

استادی بیان کرد: اطلاع رسانی و آموزش، افزایش پوشش واکسیناسیون هپاتیت B، شناسایی، غربالگری و درمان بیماران از جمله فعالیت های این مرکز است.

کارشناس پیشگیری از بیماریهای واگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی فسا اظهار داشت: این موفقیت با همکاری معاونت های بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی فسا ، آزمایشگاه های بخش خصوصی و دولتی ، انجمن کبد و گوارش بیمارستان دکتر شریعتی تهران، اداره زندان فسا، مراکز دولتی درمان سوء مصرف مواد و کمپ های ترک اعتیاد این شهرستان حاصل شده است.

مرکز مشاوره هپاتیت دانشگاه علوم پزشکی فسا  از  دی ماه سال 96 با هدف حذف بیماری هپاتیت در فسا  شروع به کار کرد.

 شهرستان فسا در فاصله 130 کیلومتری جنوب شرقی شیراز واقع شده است.

 شعار روز جهانی هپاتیت 2019، سرمایه گذاری به منظور حذف هپاتیت است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پارسی‌ها راویان قصه‌های شیرین شدند/آینده ساختنی شد

دستفروشی کاسبی یا مزاحمت!

بیشترین آرتروز در مفصل زانو رخ می‌دهد

کمالک؛ باغی که در سکوت ویران شد

ارگ کریم‌خان شیراز بازهم جولانگاه عنکبوت‌ها شد

نشست های «الف» در شیراز آغاز شد/ جلسات نقد و اجرای موسیقی نوگرا

تن تشنه زمین، فروریخت

کمبود نیرو و فراخوان فرهنگیان بازنشسته فارس برای تدریس

انسان در عرفان اسلامی بنیان هنر خداوند است

آتش، پرونده ارگ کریم‌خان را بازگشود

هیس، اینجا بیمارستان است

خبرنگاری به‌روایت زنان

شیراز و انتظار برای گرفتن نشان جهانی صنایع‌دستی

کرانه‌هایی که پا پس می‌کشند

تالاسمی، درد بی‌پایان

مصوبه درمانی حال بختگان راخوب نکرد/کشت بالادست آبی باقی نمی گذارد

مصائب بوعلی‌سینای صدرا

نرگس باید از شیراز برود

وحشت در جاده های فارس سایه انداخت/ «رخ به رخ» با مرگ

هپاتیت، بیماری تباه کننده کبد

قلب درمان جنوب کشور، سنگین می‌تپد

محور دروازه قرآن مخاطره‌ای برای شیراز

بازارچه‌هایی بافرجام ورشکستگی

موسیقی پاپ ازنوع بدش درایران رایج شده است/آموزشگاه ها کیفی نیستند

کوک ساز عندلیبی ها برای پیوند نوای موسیقی و عرفان

سنگی که شکست، سکوتی که نشکست

هتل آسمان از تهدید تا فرصت

شهر جدید با مشکلات قدیمی

تجارتی جهانی در پستو

«جاروی پیش »، جلوه ای دیگر از سخاوت نخل

اتصال جاده خرامه به محور شیراز – مرودشت، یک گام دیگر نیاز است

ضرورت احیای اقامتگاه های بوم‌گردی

پیچ مرگ در حاشیه جاده

مشتاقان غواصی؛ جای آموزش اینجاست

سرگذشت یک سنگ از ظهور تا سقوط

بزودی آبی زیر پوست شهر جهرم می‌دود

حرکت پرشتاب برای تداوم توسعه استان ها

کارگروه مبارزه با قاچاق کالا و ارز در فضای مجازی فارس تشکیل شد

تداوم کمک رسانی به سیل زدگان تا رفع مشکلات

اینجا ارابه های مرگ پرشتاب می تازند

کِشتی در خُشکی

حکایت شوربختی دومین دریاچه ایران

سرنوشت غم انگیز دو تالار در شیراز: یکی پیر شد، دیگری زاده نشد

وقت تَق‌سیمِ تَق‌صیر

تعیین هوشمند مقصد سفر به جای گرفتاری 15 ساعته در ترافیک شمال

جاده‌های ناایمن فارس و انسان همواره مقصر!

سایه سنگ بر دروازه قرآن شیراز

توهم پرآبی

روایت مطبوعات شیراز از مذاکره سیاسی تا رقابت های انتخاباتی

صدها جان نازنین لای این آهن پاره ها پرپر می شود