پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

نرگس باید از شیراز برود مقالات

نرگس باید از شیراز برود

  بزرگنمايي:

پیام فارس-کارخانه روغن نباتی نرگس شیراز، سال‌هاست جایی میان آرامگاه 2 شاعر شهیر شیرازی که آوازه نامشان جهانی است، جا خوش کرده و به توصیفات آنها از خود! دل بسته و با وجود تلاش‌های بیست ساله برای جابه‌جایی آن عزم رفتن ندارد!!.

در ماه‌های ابتدایی آغاز به کار شورای پنجم شیراز، موضوع انتقال کارخانه نرگس هم به شکل ویژه در دستور قرار گرفت و بازدیدی هم از این واحد تولیدی که یکی دوسال قبل بخش روغن کشی را نیمه تعطیل و بعد تعطیل شده بود، انجام شد؛ اما نرگس نرفت که نرفت.

امروز هم با وجودیکه کارخانه روغن نرگس شیراز، دیگر بوی مشمئز کننده‌ای را روانه هوای محدوده چهارراه ادبیات و بلوار گلستان نمی‌کند، اما به لحاظ منظر شهری، مانند خال سیاه و قلمبه‌ای است بالای ابروی یار که کمانش را از کار انداخته است.

یک عضو شورای اسلامی شهر شیراز در خصوص انتقال واحدهای صنعتی موجود در محدوده این شهر، گفت: نیک می‌دانیم واحدهای صنعتی یکی از منشأ مهم آلودگی هوا و محیط زیست در کلان شهرهاست .

سعید نظری افزود: البته شیراز در قیاس با سایر کلانشهرها از گزند آلودگی صنعتی در امان مانده اما 4 واحد سیمان فارس، روغن نباتی نرگس، ریشمک و پشم‌شیشه با توسعه کالبدی به دل شهر راه یافته و تهدیدی زیست محیطی شناخته شد .

او با یادآوری تلاشهای شورای پنجم برای خروج هر چهار واحد صنعتی موجود در محدوده از شیراز و کوشش برای رصد این موضوع در فواصل زمانی مشخص و تاکید به شهرداری به استناد بند 20 ماده 55 قانون شهرداری‌ها برای تعیین تکلیف آنها، گفت: این موضوع همچنان برای شورا اولویت و اهمیت دارد.

نظری با اشاره به اینکه آخرین جلسه بررسی واحد‌های صنعتی که روز یکشنبه 6 مرداد 98 با حضور رییس کمیسیون برنامه و بودجه برگزار شد، گفت: در آن جلسه نماینده اداره کل محیط زیست استان فارس خروج رسمی شرکت ریشمک از شیراز و انتقال آن به خارج از شهر و تعطیلی این واحد صنعتی در شیراز را اعلام کرد‌.

این عضو شورای شهر شیراز گفت: نماینده اداره کل محیط زیست استان فارس همچنین اعلام کرد که میزان آلایندگی سه واحد دیگر صنعتی به صورت آنلاین و 24 ساعته تحت کنترل و پایش قرار دارد .

او گفت: مدیرعامل شرکت سیمان فارس در آن جلسه از تلاش‌ها برای خروج سیمان فارس و انتقال آن به محور شیراز_ خرامه گزارش داد که تاکنون قریب به 15 درصد عملیات انتقال انجام شده و متاسفانه درگیر و دار تامین منابع ارزی برای ادامه کار معطل مانده است و درصورت تامین ارز مصوب، تا سال 1400 این واحد نیز به طور کامل شیراز را ترک خواهد کرد .

نظری گفت: مدیر انتقال واحد پشم شیشه ایران هم که در منطقه 9 شهرداری قرار دارد، گزارشی از روند انتقال آن به منطقه ویژه اقتصادی ارائه کرد و اینکه عملیات ساختمانی آن اتمام یافته و در حال تامین و انتقال تکنولوژی از خارج از کشور است. پیش بینی می‌شود پشم شیشه در کمتر از یک سال آینده از شیراز خارج شود .

این عضو شورای اسلامی شهر شیراز با ابراز تاسف از اینکه کارخانه روغن نباتی نماینده‌ای به این جلسه اعزام نکرده بود، گفت: هرچند به گفته نماینده اداره کل محیط زیست استان فارس، واحد روغن کشی در روغن نباتی نرگس شیراز تعطیل و‌پلمپ شده و از نظر این اداره کل آلایندگی آن به حداقل رسیده است اما حکم تعطیلی این واحد بر اساس بند 20 ماده 55 قانون شهرداری چند سال قبل صادر و در سال 97 برای اجرا به شهرداری ابلاغ شده و در عین حال به منظور حفظ اشتغال کارکنان، اجرای این حکم معطل مانده است .

او گفت: واحد روغن نباتی نرگس شیراز در منطقه گردشگری مستقر است و علاوه بر آلودگی برای اهالی منطقه،  تردد کامیون‌های سنگین با مخازن روغن در این مسیر با حجم زیاد ترافیک نیز خطر آفرین است .

سعید نظری خاطرنشان کرد: این واحد صنعتی با قدمت 60 ساله، دارای تکنولوژی فرسوده‌ای است و برای رفع نواقص تجهیزات، هزینه بالایی باید صرف شود که مقرون به صرفه نیست .

این عضو شورای اسلامی شهر شیراز گفت: این کارخانه هم‌اکنون از شاخص‌های یک واحد صنعتی دور شده و تنها به مکانی برای بسته‌بندی روغن با برندهایی غیر از نرگس شیراز تبدیل شده که با تعریف کارخانه روغن نباتی سنخیتی ندارد .

نظری گفت: سال گذشته مدیران این کارخانه مدعی شدند که روغن نباتی نرگس شیراز زیان‌ده است و هیچ منفعت و رونق اقتصادی ندارد بنابراین تعیین تکلیف این وضعیت امری ضروری است .

به گفته این عضو شورای شیراز، اشتغال ادعایی مدیران این واحد صنعتی درست به نظر نمی‌رسد چرا که برخی کارگران مدعی هستند به صورت روز مزد فعالیت می‌کنند و جمع کارکنان به بیش از 80 نفر نمی‌رسند. بررسی صحت این ادعا بر عهده سازمان تامین اجتماعی است .

نظری لزوم ورود مدیریت ارشد استان فارس و نمایندگان شیراز در مجلس برای تعیین تکلیف سه واحد صنعتی باقیمانده در شیراز را یک ضرورت دانست و گفت: باید مسئولان استان تلاش بیشتری را برای تامین منابع ارزی مورد نیاز معطوف کنند چرا که در صورت تامین منابع ارزی و ریالی، عملیات انتقال، ضمن حفظ اشتغال کارکنان و ایجاد فرصت‌های شغلی جدید سرعت خواهد گرفت.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پارسی‌ها راویان قصه‌های شیرین شدند/آینده ساختنی شد

دستفروشی کاسبی یا مزاحمت!

بیشترین آرتروز در مفصل زانو رخ می‌دهد

کمالک؛ باغی که در سکوت ویران شد

ارگ کریم‌خان شیراز بازهم جولانگاه عنکبوت‌ها شد

نشست های «الف» در شیراز آغاز شد/ جلسات نقد و اجرای موسیقی نوگرا

تن تشنه زمین، فروریخت

کمبود نیرو و فراخوان فرهنگیان بازنشسته فارس برای تدریس

انسان در عرفان اسلامی بنیان هنر خداوند است

آتش، پرونده ارگ کریم‌خان را بازگشود

هیس، اینجا بیمارستان است

خبرنگاری به‌روایت زنان

شیراز و انتظار برای گرفتن نشان جهانی صنایع‌دستی

کرانه‌هایی که پا پس می‌کشند

تالاسمی، درد بی‌پایان

مصوبه درمانی حال بختگان راخوب نکرد/کشت بالادست آبی باقی نمی گذارد

مصائب بوعلی‌سینای صدرا

نرگس باید از شیراز برود

وحشت در جاده های فارس سایه انداخت/ «رخ به رخ» با مرگ

هپاتیت، بیماری تباه کننده کبد

قلب درمان جنوب کشور، سنگین می‌تپد

محور دروازه قرآن مخاطره‌ای برای شیراز

بازارچه‌هایی بافرجام ورشکستگی

موسیقی پاپ ازنوع بدش درایران رایج شده است/آموزشگاه ها کیفی نیستند

کوک ساز عندلیبی ها برای پیوند نوای موسیقی و عرفان

سنگی که شکست، سکوتی که نشکست

هتل آسمان از تهدید تا فرصت

شهر جدید با مشکلات قدیمی

تجارتی جهانی در پستو

«جاروی پیش »، جلوه ای دیگر از سخاوت نخل

اتصال جاده خرامه به محور شیراز – مرودشت، یک گام دیگر نیاز است

ضرورت احیای اقامتگاه های بوم‌گردی

پیچ مرگ در حاشیه جاده

مشتاقان غواصی؛ جای آموزش اینجاست

سرگذشت یک سنگ از ظهور تا سقوط

بزودی آبی زیر پوست شهر جهرم می‌دود

حرکت پرشتاب برای تداوم توسعه استان ها

کارگروه مبارزه با قاچاق کالا و ارز در فضای مجازی فارس تشکیل شد

تداوم کمک رسانی به سیل زدگان تا رفع مشکلات

اینجا ارابه های مرگ پرشتاب می تازند

کِشتی در خُشکی

حکایت شوربختی دومین دریاچه ایران

سرنوشت غم انگیز دو تالار در شیراز: یکی پیر شد، دیگری زاده نشد

وقت تَق‌سیمِ تَق‌صیر

تعیین هوشمند مقصد سفر به جای گرفتاری 15 ساعته در ترافیک شمال

جاده‌های ناایمن فارس و انسان همواره مقصر!

سایه سنگ بر دروازه قرآن شیراز

توهم پرآبی

روایت مطبوعات شیراز از مذاکره سیاسی تا رقابت های انتخاباتی

صدها جان نازنین لای این آهن پاره ها پرپر می شود