پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

نی ریز، میزبان برخوان سعدی شد/رازگشایی از مانایی شعر شیخ اجل فرهنگي

نی ریز، میزبان برخوان سعدی شد/رازگشایی از مانایی شعر شیخ اجل

  بزرگنمايي:

پیام فارس - شیراز- پنجاه و سومین نشست از سلسله نشست‌های «برخوان سعدی» در آرامگاه میرزا احمد نی ریزی، خوشنویس مطرح کشور برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری مهر ، در این نشست که با حضور سعدی‌پژوهان و علاقه‌مندان به سعدی، اساتید و پژوهشگران برگزار شد، حمید یزدان پناه فرماندار نی‌ریز به تبجیل از مقام سعدی پرداخت و او را شاعری اخلاق‌مدار خواند که آموزه‌های اخلاق‌اش می‌تواند راهگشای مسایل و مشکلات مردمان در عصر حاضر شود.
در ادامه حامد فرغت، شهردار نی‌ریز، با بررسی تاریخچه زندگی سعدی در سخنرانی خود اظهار داشت که فارغ از نام و نشان مصلح‌الدین یا مشرف الدین برای سعدی بزرگ، چالش پیرامون تاریخ دقیق تولد و درگذشت وی و یا سفرهای رفته یا نرفته وی، باید به آثار و آموزه‌های سعدی روی بیاوریم و پندها و اخلاقیات سعدی را دست‌اویزی برای رستگاری زندگانی بشر سازیم.
مسعود لایقمند، رئیس شورای اسلامی شهر نیز ضمن ابراز خرسندی از برپایی چنین نشست‌هایی گفت که توسعه فرهنگی هر شهر و دیاری در گرو شناخت بزرگان علم و ادب و هنر هر سرزمینی است؛ سعدی برای فرهنگ ما چنین خصلتی را دارد که می توان با دریافت سخنان نغز او به فرهنگی غنی تر و متناسب با نیازهای روزمان را دریابیم.
پاسداشت قدر و مرتبه سعدی به جهت سخندانی
در ادامه حجه الاسلام سید جواد فقیه امام‌جمعه موقت نی‌ریز در سخنان خو با پاسداشت قدر و مرتبه سعدی به جهت سخندانی و بیان نکات اخلاقی در آثارش، اظهار داشت که شاعران در نگاه دینی و مذهبی و از نظر قرآن جایگاه در خور ارزشی دارند؛ آنان به واسطه اندیشه‌های دین‌مدارانه خود از یک سو می‌توانند به ترویج اخلاق دینی بپردازند و از سوی دیگر منجر به والایی فرهنگ و تمدن یک سرزمین شوند؛ سعدی نیز شاعری توانمند است که بسیاری از شاعران جهان چون ویکتورهوگو و گوته از او تاثیر پذیرفته‌اند؛ پس بر ماست که قدر دشته‌های فرهنگی خود را همچون سعدی بزرگ، نیک بشناسیم.
سید احمد موسوی مقدم، مسئول برگزاری جلسات «برخوان سعدی» در نی‌ریز نیز ضمن قرائت پیام «اصغر مسعودی» نماینده شهرستان نی‌ریز و استهبان در مجلس شورای اسلامی ، به ارائه گزارشی از جلسات سعدی شناسی در نی‌ریز پرداخت و پرباری این جلسات را به دلیل حضور اساتید دانشگاه و پژوهشگران و سعدی شناسان ارزنده شهرستان دانست.
سعدی سخنگوی زندگی است
در ادامه، مدیر مرکز سعدی‌شناسی ضمن تجلیل از جایگاه فرهنگی شاعران، هنرمندان و دانشمندان نی‌ریزی گفت: تاریخ هزار ساله نی‌ریز، نشان دهندۀ تکوین، تداوم و تکامل این سرزمین تاریخی در دوران اسلامی است. اگرچه قدمت نی‌ریز را بر اساس الواح گِلی کشف شده در تخت‌جمشید تا سه هزار سال پیش می‌رسانند، اما در این دیار خجسته هزار سال علم و دانش و هنر و فقه و معماری و ادب و سیاست درهم تنیده شده، تا امروز که فرهنگوران و بزرگانش بر خوان سعدی نشسته‌اند.
کوروش کمالی سروستانی، افزود: نام بلند دانشمند بزرگ نی‌ریز، ابوالعباس نیریزی فضل‌بن حاتم، که در قرن چهارم در نی‌ریز می‌زیسته، جایگاه ویژه‌ای در تاریخ علم ایران و جهان دارد؛ کاروان هزارسالۀ دانش و فقه و عرفان با او آغاز می‌شود و با حضور بزرگانی چون ابونصر نی‌ریزی، ارشدالدین نی‌ریزی، ابواسحاق نی‌ریزی، سیدقطب‌الدین نی‌ریزی، ام سلمه نیریزی و خاندان مکرم فال اسیری ادامه می‌یابد تا خاندان سیدمحمد پیشنماز و فرزندان گرامی‌شان تا آیت‌الله فقیه نی‌ریزی که صاحبنظر و عمل و هنر و حکمت و فضیلت هستند.
این سعدی‌پژوه هم‌چنین دلیل ماندگاری سعدی را نوع نگاه ویژه او به خداوند، انسان ، فضیلت و مبارزه او با رذیلت دانست و گفت: سعدی در دیباچه گلستان خود خدایی را با صفات جلالی و جمالی برای ما به تصوی می‌کشد اما خدای او خدایی است که رحمتش بر غضبش پیشی می‌گیرد چنانکه در مقابل گناه و خطای بنده گنه‌کار پریشان‌روزگار، می‌سراید: کرم بین و لطف خداوندگار/ گنه بنده کرده است او شرمسار.
کمالی، اندیشه سعدی را چکیده فضیلت انسانی، اسلامی و ایرانی دانست و گفت: این فضیلت‌ها را باید بگسترانیم تا جای رذیلت ها تنگ شود، تا مردمان، حاکمان، عالمان، زاهدان، عاشقان و.... بدانند که چگونه زیست اخلاقی، زیست دوستانه، زیست عاشقانه و مردم دارانه، می‌تواند این سرزمین را گلستان کند.
وی با بیان اینکه سعدی شاعر زندگی است، او را سخنگوی زندگی دانست و گفت: سخن سعدی از دل زندگی برمی‌خیزد و بر دل زندگان می‌نشیند و این خود از ویژگی‌های مهم شعر اوست، اگرچه عمر انفسی سعدی در قرن هفتم به پایان می‌رسد، اما عمر آفاقی او به دلیل برخورداری از فرهنگ اسلامی و ایرانی و نگاه انسانی، همچنان ماندگار است و خوانش گسترده. سعدیِ آفاقی، معاصر ماست؛ چراکه عشق و خرد و ایمان و آزادی و راستی و اخلاق دغدغه همیشگی انسان‌هاست و سعدی شاعر ماندگار این دغدغه‌هاست.آثارش از دل زندگی برمی‌آید و بر دل زندگان می‌نشیند و به همین دلیل است که امروز هم ما بر خوان سعدی نشسته‌ایم.
وی در ادامه افزود که جایگاه جهانی سعدی به گونه‌ای است که ترجمه آثار سعدی به هر زبانی، بزرگی از آن دیار را به احترام و تکریم او واداشته است.
راز مانایی سعدی چیست؟
در ادامه این مراسم، فرح نیازکار ، دبیر انجمن فرهنگ و ادب شیراز ضمن اشاره به «زبان عبارت و زبان اشارت» گفت: تلفیق این دو زبان به علاوه نبوغ شاعرانگی سعدی و نیز نبوغ اندیشگانی او منجر به مانایی و ماندگاری سعدی شده است.
این سعدی‌پژوه در ادامه افزود که سعدی مانیفست باورمندی خود را در نگاه معرفت‌شناسانه به هستی ، خداوند و انسان با دو رویکرد عرفان نظری و عرفان عملی در آثارش به تصویر کشیده است که در هر یک از آثار او همچون گلستان، بوستان و غزل به گونه خاص خود نمود یافته است.
در ادامه این مراسم، مرشد محمدرضا شاهمرادی، نیز اشعاری از سعدی را با ضرب زورخانه‌ای اجرا نمود و دانش‌اموزان این شهر نیز به اجرای گلستان خوانی پرداختند.
به گزارش خبرگزاری مهر ، پنجاه و سومین نشست از سلسله نشست‌های «برخوان سعدی» توسط شهرداری نی‌ریز، شورای شهر نی‌ریز، انجمن فرهنگ وادب شیراز و مرکز سعدی شناسی و با همکاری فرمانداری نی‌ریز، اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نی‌ریز، اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نی‌ریز و اداره آموزش و پرورش نی‌ریز در جوار یادمان میرزا احمد نی‌ریزی در نی‌ریز برگزار شد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اختصاص هزار جهیزیه برای خانواده های تحت پوشش کمیته امدادفارس

تئاتر «آلزایمر» به کارگردانی داریوش ثمر روی صحنه می رود

تدوین سند توسعه فرهنگی هنری استان فارس

دستگیری قاتلی که با چکش مادرش را کشته بود

سخنگوی جدید شورای شهر شیراز معرفی شد

تدارک فارس برای شادپیمایی و خطبه‌خوانی به مناسبت عید غدیر

حواشی پر رنگ جلسه شماره 100 شورای شهر شیراز

رئیس جدید شورای شهر شیراز انتخاب شد

سخنگوی جدید شورای شهر معرفی شد

مرمت بخش‌هایی از ارگ کریمخان زند آغاز شد

مشارکت های مردمی عامل توسعه است

طبخ 14 هزار پرس غذای نذری به مناسبت عید غدیر خم در شیراز

هیئت مدیره انجمن هنرهای تجسمی استان فارس مشخص شد

اختتامیه‌ی سومین جشنواره‌ی تئاتر گهرم اول شهریور برگزار می‌شود

تفاهم‌نامه همکاری با سازمان فضای مجازی سراج امضا شد

مردهای عنکبوتی دست ازسر تاریخ برنمی دارند/ صعود به ارگ کریمخان

آغاز جشنواره ملی شعر غدیر

حضرت علی(ع) مظهر زیبایی‌های خداوند است/ شادی شیعیان با غدیراست نه با گناه

گره‌گشایی از مشکل مردم، مصداق شادی عید غدیر است

کنگره ملی شعر علوی به کار خود پایان داد

وقوع حریق در بخش های نیمه تمام بیمارستان شیراز

علم آموزی عامل اقتدار کشور است

فراخوان جشنواره شعر غدیر رونمایی شد

حقوق عمومی فارس باید به استان بازگردد

٩٨ درصد اعتبارات اسنادی دستگاه های اجرایی فارس جذب شد

تجلی ولایت امیرالمومنین(ع) باید در کف جامعه و خانواده ها محقق شود

ابلاغ ثبت ملی پنج اثر فرهنگی تاریخی در فارس

فصلنامه گزارش به شماره 100 رسید/کنکاشی در سیلاب فروردین ماه

شناساندن ظرفیت‌های فرهنگی از نشانه‌های شهر خلاق است

دو نفر از آزادگان و ایثارگران بازرس ویژه استاندار می شوند

تئاتر خیابانی دغدغه‌ها و مشکلات جامعه را جراحی می کند

جشنواره تئاتر خیابانی شهروند کودک شیراز پایان یافت

تئاتر خیابانی دغدغه‌ها و مشکلات جامعه را جراحی می کند

برگزیدگان کنگره ملی شعر علوی معرفی شدند

رسانه ها در جریان پیشرفت شهرستان خرامه باید دیده شوند

کاروان «پیک‌امید» کانون پرورش فکری فارس به حرکت درآمد

فرصت ارسال اثر به دوسالانه نارنج تا پایان شهریور

کتاب دست‌ساز فرح اصولی در 30نسخه رونمایی شد/نمایش12 سیلک اسکرین

بازگشت گل‌نبشته‌های تخت جمشید از آمریکا سال‌ها طول می‌کشد

عملکرد مثبت قوه قضائیه در برخورد با مفسدان

لزوم اجرای خط دوم انتقال آب از سد سلمان فارسی

برگزاری جشنواره فیلم کودک و نوجوانان در شیراز/اکران 10 عنوان فیلم

اجرای 1200 برنامه «دهه امامت و ولایت» در کانون مساجد استان

تمرکز کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی فارس بر 5 کشور هدف

سایه حواشی بر جلسه علنی شورای شهر شیراز

حضور عضو علی البدل شورای شهر شیراز طبق قانون انجام می شود

وزیر جهاد کشاورزی وارد استان فارس شد

محک زدن سیاسیون و رسانه ها در سال انتخابات به پایبندی اصول اخلاقی

رسانه آئینه وفادار و تمام نمای رخدادهای اجتماعی است

معطلی بسیاری از گل نبشته های ایرانی در دانشگاه شیکاگو آمریکا