پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

مقالات

معماری سنتی هست چه نیازی به رومیان!

پیام فارس - پشت چهره بزک کرده شهری که حالا بناهای با نمای رومی چشم شهروندانش را خیره می‌کند، آدم‌هایی نفس می‌کشند که سال‌ها تلاششان را بیش از مردم وطن، ...

تفاوت کنفرانس ورشو و کنفرانس گوادلپ

پیام فارس - روزنامه عصرمردم چاپ شیراز در شماره 6566 یادداشتی با عنوان `تفاوت کنفرانس ورشو و کنفرانس گوادلپ` منتشر کرده است.

پاسدار امین

پیام فارس - شیراز- 27 نشان، 27 بیرق، 27 ستاره، ماندگار می شوند که به پا باشیم و از پا نیافتیم.

نقص پلکانی

پیام فارس - روزنامه افسانه چاپ شیراز شنبه در شماره 3805 یادداشتی با عنوان `نقص پلکانی` منتشر کرده است.

تلخ و شیرین های چهار دهه روزنامه نگاری

پیام فارس- می‌گوید از کلاس سوم دبستان عاشق روزنامه‌نگاری بوده و عشقش را تا امروز که قریب به 60 سال از آن زمان می‌گذرد، حفظ کرده است.

عناوین نخست مطبوعات 23 بهمن شیراز

پیام فارس- هشت روزنامه چاپ شیراز در صفحات نخست شماره های روز سه شنبه، حضور گسترده مردم استان فارس در راهپیمایی 22 بهمن و بهره برداری از طرح های عمرانی استان را به شکل ویژه انعکاس دادند.

نقش مردم فسا در پیروزی انقلاب اسلامی ایران

پیام فارس- مردم فسا مانند همه مردم کشورعلاقه وافری که به اسلام وامام وانقلاب داشتند بطور علنی ازسال 57همراه باملت ایران در راهپیمایی ها شرکت می کردند ونفرت وانزجار خودرا به حکومت سرسپرده شاه اعلام کردند.

نگاه انقلاب به رفاه اجتماعی

پیام فارس- روزنامه طلوع از نشریات استان فارس در شماره 2449 یادداشتی با عنوان `نگاه انقلاب به رفاه اجتماعی شهروندان در قانون اساسی` منتشر کرده است.

مرور خاطرات انقلاب در شیراز با دو مبارز انقلابی

پیام فارس- برگ های خاطرات انقلاب را مدام باید مرور کرد، هر روزی که مردم برای رسیدن به هدفشان تلاش کردند؛ روزهایی که نسل امروز شاید درک درستی از آنها نداشته باشند؛ انقلاب بزرگی که مردم آن را رقم زدند و ماندگار کردند

هنر را به بها دهند نه بهانه

پیام فارس- خیابان منوچهری را با طمانینه پیش می رویم، همراه با عکاسمان، آرام و شمرده گام بر می داریم و درختهای بلند بالا و کهنسال را شماره می کنیم و از تک بناها و آثاری که گذشته شیراز را یادآوری می کند، لذت می بریم، تا پشت در عمارت جمشیدی، وعدگاهمان با استاد معمار.!

گره ترافیکی

پیام فارس- روزنامه شیرازنوین چاپ شیراز چهارشنبه در شماره 630 یادداشتی با عنوان `گره ترافیکی` منتشر کرده است.

کشف جدید در نقش رستم طی نیم قرن اخیر بی نظیر است

پیام فارس- کتیبه ای باستانی که به تازگی در آثار تاریخی نقش رستم کشف شده است، از منظر یک باستان شناس بین المللی مقیم کشور فرانسه، اتفاقی بی نظیر در نیم قرن اخیر است

از پیشنهاد اصلاح شروط طلاق تا برابری دیه

پیام فارس- روزنامه طلوع از نشریات استان فارس سه شنبه در شماره 2442 یادداشتی با عنوان `از پیشنهاد برای اصلاح شروط «طلاق» تا برابری «دیه» زن و مرد` منتشر کرده است.

گیگ‌های تو خالی

پیام فارس - روزنامه خبرجنوب چاپ شیراز در شماره 11006 یادداشتی با عنوان `گیگ های تو خالی` منتشر کرده است.

ترس واهی از فضای مجازی

پیام فارس - روزنامه عصرمردم چاپ شیراز در شماره 6551 یادداشتی با عنوان `ترس واهی از فضای مجازی` منتشر کرده است.

نگاه جامع به FATF نیاز آینده اقتصاد کشور

پیام فارس- روزنامه تماشا چاپ شیراز شنبه در شماره 1737 یادداشتی با عنوان `نگاه جامع به لوایح چهارگانه FATF نیاز آینده اقتصاد کشور` منتشر کرده است

محرومیت زدایی و توسعه روستایی در سایه انقلاب اسلامی

پیام فارس - شیراز - چهل سالگی انقلاب و دهه فجر فرصتی برای یاد آوری بخشی از خدمات انقلاب در حوزه محرومیت زدایی و توسعه روستایی است، خدماتی که چراغ آن با دستان امام راحل در 21 فروردین ماه سال 58 روشن شد و در سالهای گذشته با تداوم خدمت در روستاها همچنان افروخته ماند.

رویای صنعتی شدن

پیام فارس- روزنامه شیرازنوین چاپ شیراز در شماره 622 یادداشتی با عنوان `رویای صنعتی شدن` منتشر کرده است.

نمکی بر زخم تبلیغات حوزه سلامت

پیام فارس- روزنامه طلوع از نشریات استان فارس در شماره 2435 در یادداشتی از تبلیغات منفی درباره نمک ید دار و عملکرد برخی رسانه ها انتقاد کرده است

صفحه حوادث مطبوعات، تیغ دو لبه است

پیام فارس - شیراز- یک روان شناس درج اخبار آسیب های اجتماعی در رسانه‌ها به ویژه صفحات حوادث مطبوعات را در حکم تیغ دولبه دانست و گفت: بخش عمده افزایش آمارها در حوزه آسیب‌های مختلف در چند سال اخیر، به دلیل اطلاع‌رسانی نادرست و غیرحرفه ای حوادث بوده است.

سرنوشت ادبیات فارسی در فضای مجازی

پیام فارس- روزنامه عصرمردم چاپ شیراز در شماره 6540 یادداشتی با عنوان `سرنوشت ادبیات فارسی در فضای مجازی` منتشر کرده است.

مشکلات آخرین امید بیماران جنوب کشور

پیام فارس- چشم امید بسیاری از بیماران جنوب کشور به بیمارستان نمازی شیراز دوخته شده است، در صورتی که این محل ظرفیتی مشخص دارد که با حجم تقاضاها نمی خواند و همین مساله یکی از عوامل اصلی بروز مشکلات زیادی در این مرکز آموزشی درمانی است

از قلم تا قمه

پیام فارس - روزنامه شیرازنوین چاپ شیراز در شماره 614 و در پی قتل یک دانش آموز و مرگ یک کارتن خواب در این شهر، یادداشتی با عنوان `از قلم تا قمه` منتشر کرده است.

نیاز به دماسنج آسیب اجتماعی

پیام فارس - روزنامه سبحان چاپ شیراز در شماره 4788 یادداشتی با عنوان `نیاز به دماسنج آسیب اجتماعی داریم` منتشر کرده است.

شفافیت شورایی، شعار یا عمل

پیام فارس- روزنامه تماشا چاپ شیراز دوشنبه در شماره 1727 یادداشتی با عنوان `شفافیت شورایی؛ شعار یا عمل؟!` منتشر کرده است.

اورژانس اجتماعی تابوشکن اعلام خشونت‌های خانگی

پیام فارس- راه‌اندازی اورژانس اجتماعی و گسترش آن در چند سال اخیر تابو بودن اطلاع‌رسانی خشونت‌های خانگی را شکسته است و هم به منزله عامل پیشگیرنده و هم عامل درمانی آسیب‌های عمیق روحی و تألمات را درمان می‌کند.

اهرم قانون

پیام فارس- روزنامه عصرمردم چاپ شیراز یکشنبه در شماره 6539 یادداشتی با عنوان `اهرم قانون` منتشر کرده است

سد راه تغییر نشوید

پیام فارس - روزنامه طلوع از نشریات استان فارس در شماره 2426 یادداشتی درباره اولویت های اعلامی عنایت الله رحیمی استاندار فارس منتشر کرده است.

اعتیاد ناتمام

پیام فارس - روزنامه شیرازنوین چاپ شیراز در شماره 608 یادداشتی با عنوان `اعتیاد ناتمام` منتشر کرده است.

یادی از پاسبان شعر و گویش شیراز

پیام فارس- بیژن سمندر شاعر ترانه‌های ماندگار و پاسبان لهجه شیرازی هفدهم دی ماه جاری در سن 81 سالگی چشم بر دنیا بست.

آن مرد با قلم و کاغذ آمد

پیام فارس - شیراز- می گفت که چاره درد عشایر تفنگ و جنگ و خونریزی نیست، قلم و کاغذ و علم است. او بهمن بیگی بود که بیش از 30 سال در رأس آموزش عشایر بود و در 12 استان عشایر نشین ایران، بیش از 10 هزار معلم را برای آموزش عشایر تربیت کرد و به خدمت گرفت.

برخی مدیران از قطار توسعه فارس پیاده شوند

پیام فارس - روزنامه تماشا چاپ شیراز در شماره 1719 یادداشتی با عنوان `برای سرعت گرفتن قطار توسعه فارس، دکتر رحیمی (استاندار جدید فارس) برخی مدیران را پیاده کند` منتشر کرده است.

بازار وکیل شیراز و تکاپوی بقا

پیام فارس - شیراز - زندگی در بازار وکیل شیراز، دردانه به جامانده از دوران زندیه و قطب تجارت ایران در آن زمان،هنوز جریان دارد اما صحبت هایی در مورد بقای آن به ویژه در بخش شمالی وجود دارد، بحث هایی که ماندن یا نماندن این سازه تاریخی را در برگرفته است.

نه به تخصیص ارز مبادله ای به دخانیات

پیام فارس-روزنامه طلوع از نشریات استان فارس در شماره 2416 یادداشتی با محوریت انتقاد از تخصیص ارز مبادله ای به توتون و سیگار منتشر کرده است.

خُردهای اعصاب خُردکن

پیام فارس - شیراز- صدای پول خُرد از اسکناس های درشت بیشتر است و این خُردها با نبودشان در دست مردم،همچنان وظیفه اختلاف افکنی و ایجاد جنگ اعصاب بین پیشه های مختلف از جمله مسافران و تاکسی داران را بر عهده دارند.

تجلی اراده ملت

پیام فارس-روزنامه سبحان چاپ شیراز یکشنبه در شماره 4775 یادداشتی با عنوان `نهم دی ماه، تجلی اراده ملت در تحقق مردم سالاری دینی و وحدت اجتماعی` منتشر کرده است.

اکثر دشت‌های فارس با بحران فرونشست مواجه است

پیام فارس- مدیرکل سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی جنوب کشور با استناد به بررسی‌های انجام شده تاکید کرد که اکثر دشت‌های فارس به لحاظ پدیده فرونشست در حالت بحرانی قرار دارد.

بی نیازها

پیام فارس - روزنامه افسانه چاپ شیراز شنبه در شماره 3766 یادداشتی با عنوان `بی نیازها` منتشر کرده است.

چراغ نیمه روشن در تخت جمشید

پیام فارس - شیراز- همه روزه همزمان با گرگ و میش شدن هوا، سکوتی وهم آلود میراث جهانی تخت جمشید را احاطه و عظیم ترین بنای سنگی باستانی دنیا را تا طلوعی دیگر از دیده ها محو می کند.

چراغ نیمه روشن تخت جمشید در صنعت گردشگری

پیام فارس- همه روزه همزمان با گرگ و میش شدن هوا، سکوتی وهم آلود میراث جهانی تخت جمشید را احاطه و عظیم ترین بنای سنگی باستانی دنیا را تا طلوعی دیگر از دیده ها محو می کند.

ژن درمانی

پیام فارس - روزنامه عصرمردم چاپ شیراز یکشنبه در شماره 6521 یادداشتی با عنوان `ژن درمانی` منتشر کرده است.

بازخوانی سخنان استاندار سابق

پیام فارس - هفته نامه میلاد لارستان در پایگاه اینترنتی خود مطلبی با عنوان `بازنشر سخنان استاندار سابق فارس در خصوص مخازن ذخیره سازی سوخت جنوب فارس` منتشر کرده است.

مهاجرت دانش آموختگان

پیام فارس- ماهنامه امید فارس در شماره 70 یادداشتی با عنوان `مهاجرت فارغ التحصیلان اقلیدی` منتشر کرده است.

مشق شب، مشقت کودکان دبستانی و والدین

پیام فارس- مشق شب، همراه دیرینه دانش آموزان دبستانی به این زودی ها از دفتر و ذهن دانش آموزان حذف نمی شود زیرا این مشق، چنان پاهای خود را در زمین آموزش محکم کرده که برکندن آن معادل زدودن نقش های کنده شده بر سنگ خارا می ماند.

توصیه هایی برای گیاهخواران

پیام فارس- گیاهخواری به معنی اجتناب از مصرف گوشت است و رژیم‌های گیاهخواری بر پایه مواد گیاهی بوده و دارای مقادیر زیادی میوه، سبزی ها، حبوبات، دانه ها و مغزها را شامل می شود.

آموزش مهارت‌های زندگی، نوشدارو پیش از طلاق

پیام فارس- سال‌هاست نهادهای تصمیم‌گیرنده در برابر سیل درخواست‌های طلاق غافلگیر شده‌اند؛ به نظر می‌رسد آنان در پی ساختن اکسیری‌اند که بتوان با آن این معضل اجتماعی را ریشه‌کن کرد؛ غافل از اینکه با آموزش مهارت‌های زندگی می‌توان با اندک بهایی این مشکل را به نحوی چشمگیر کاهش داد.

عوارض ناشی از کمبود ید و کارکرد تیروئید

پیام فارس- ید نوعی ریزمغذی است که اگرچه بدن به به مقدار اندکی از آن نیاز دارد، اما نقش بسیار مؤثری در اعمال حیاتی موجود زنده ایفا می کند و کمبود یا افزایش بیش از حد آن، افراد را با مخاطرات جدی مواجه خواهد کرد.

مدیران کم کار را معرفی کنید

پیام فارس - هفته نامه افق فارس ویژه شهرستان های لامرد و مُهر در شماره 10 خود یادداشتی را با عنوان `مدیران کم کار را معرفی کنید` منتشر کرده است.

پژوهش‌هایی که اجرایی نمی‌شوند

پیام فارس - روزنامه عصرمردم چاپ شیراز در شماره 6514 سرمقاله ای با عنوان `پژوهش‌هایی که اجرایی نمی‌شوند` منتشر کرده است.

شیراز برای عابران امن شود

پیام فارس- روزنامه طلوع از نشریات استان فارس در شماره 2402 مطلبی با عنوان `یراز باید برای عابران امن شود` منتشر کرده است

نفت و شیر و نوشابه

پیام فارس - روزنامه افسانه چاپ شیراز چهارشنبه در شماره 3752 یادداشتی با عنوان `نفت و شیر و نوشابه` منتشر کرده است.

سقوط اخلاقی تا نقطه صفر مطلق کلوین

پیام فارس - هفته نامه سپهر فارس ویژه شهرستان های لامرد و مُهر در شماره 37 خود یادداشتی را با عنوان `سقوط اخلاقی تا نقطه صفر کلوین` منتشر کرده است.

دعوت از مخاطبان عام

پیام فارس - روزنامه سبحان چاپ شیراز در شماره 4750 یادداشتی با عنوان `دعوت از مخاطبان عام` منتشر کرده است.

بافت دستکندی، سازه ای با شکوه در صفاشهر فارس

پیام فارس- بزرگترین مجموعه معماری دستکند فارس و نمونه بزرگ و منحصر به فرد از این نوع سازه در کشور که در بافت تاریخی صفاشهر استان فارس قرار دارد اکنون در معرض نابودی قرار گرفته و گویا ضجه های ناقوس مانند آن،گوش شنوایی ندارد.

رنگ پاییز بر بوم نمایشگاه کتاب فارس!

پیام فارس- نمایشگاه‌ها همواره نقش بسیار مهمی در توسعه و درونی کردن ارزش‌ها و فرهنگ‌ها داشته‌اند به ویژه آن دسته از نمایشگاه‌هایی که برگرفته از فرهنگ و هنر باشد؛ در این میان نمایشگاه‌های کتاب از اهمیت ویژه‌تری برخوردار است.

لزوم انتقال بی قید و شرط زندان از شیراز

پیام فارس- روزنامه طلوع از نشریات استان فارس در شماره 2385 با انتشار یادداشتی بر لزوم انتقال بی قید و شرط زندان عادل آباد از محدوده شهر شیراز تاکید کرده است.

منبت آباده چگونه جهانی شد

پیام فارس - شیراز- پس از ثبت پرونده محور ساسانی در فهرست میراث جهانی یونسکو در تیرماه 97، شورای جهانی صنایع دستی آذرماه جاری شهر آباده را به عنوان شهر جهانی منبت ثبت کرد تا بدین ترتیب، برای دومین بار کام اهالی فارس در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شیرین شود.

اهمیت دوران نوجوانی در شکل‌گیری شخصیت افراد

پیام فارس - دوران ‌نوجوانی یکی ‌از مراحل مهم در رشد شخصیت انسان است؛ دوره‌ای که فرد از دوران کودکی خارج شده و‌ با نقش‌ها و مسئولیت‌های جدید در خانواده و ...

فارس و استاندارانش

پیام فارس- روزنامه عصرمردم چاپ شیراز دوشنبه در شماره 6498 سرمقاله ای با عنوان `فارس و استاندارانش` منتشر کرده است

درنگی در دادگاه متهمان آمیختن خاک و گندم در شیراز

پیام فارس-شعبه ویژه رسیدگی به اتهامات و جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی فارس در پنج نشست فشرده به اتهامات افرادی که در مراکز خرید گندم تخلفاتی داشتند رسیدگی کرد که آمیختن خاک با گندم یکی از اتهامات 11 متهم بود

فرهنگسرای رسانه شیراز، یک نام و دیگر هیچ

پیام فارس - شیراز- اصحاب رسانه و خبرنگاران استان فارس و شیراز، هیچکدام در حافظه خود سابقه فعالیت رسانه ای در فرهنگسرایی که به همین نام در شیراز راه اندازی شده به خاطر ندارند.

فرهنگ در اولویت باشد

پیام فارس- شیرازنوین چاپ شیراز چهارشنبه در شماره 566 یادداشتی با عنوان `فرهنگ در اولویت باشد` منتشر کرده است.

متخصصان زبان و ادبیات فارسی را دریابید

پیام فارس - شیراز- برخی دانشجویان و دانش‌آموختگان دکتری رشته‌های غیرپزشکی به‌ویژه علوم انسانی خود را فراموش‌شدگانی می دانند که به پژوهش‌هایشان بهایی داده نمی‌شود و اغلب آینده کاری تیره‌ای پس از فراغت تحصیل فراروی خود می بینند.

بازماندگی از تحصیل و زباله گردی

پیام فارس - روزنامه طلوع از نشریات استان فارس در شماره 2375 در یادداشتی چاره اندیشی درباره حل پیامدهای ناشی از بازماندگی از تحصیل و پدیده زباله گردی در شهرها را خواستار شده است.

جشن‌های غیرایرانی در سبد خانوار ایرانی

پیام فارس - شیراز - پیوند مردم جهان با یکدیگر در کسری از ثانیه باعث تغییر ذائقه فرهنگی شده و درآمیختن آن با ناآگاهی،‌ مادی‌گرایی وکاهش کتابخوانی، ورود عناصر بیگانه فرهنگی را تسهیل کرده است.

چرا 40 سال مرگ بر آمریکا

پیام فارس - روزنامه عصرمردم چاپ شیراز در شماره 6481 به مناسبت 13 آبان روز ملی مبارزه با استکبار جهانی، یادداشتی با عنوان `چرا چهل سال مرگ بر آمریکا؟` منتشر کرده است.

آنچه باید در مورد قطره آهن و اطفال بدانیم

پیام فارس- دوران نوزادی و کودکی به عنوان دوران زیربنایی و مهمی در رشد و تکامل هر فرد است که اگر مواد غذایی موردنیاز، به موقع و کافی تامین شود، به حتم می‌توان آینده ‌ سالمی را برای فرد متصور بود.

قیمت رها شده است؛ نظارت نیز

پیام فارس- بازار ثبات قیمت ندارد، جنس ها گران و افزایش قیمت ها لحظه ای شده است و در این میان مردم می پرسند چرا نظارت بر بازار رها شده است.

خسروشیرین، نگین گردشگری روستایی در شمال فارس

پیام فارس- آدمی از دیرباز میل به کوچ کردن و از جایی به جایی رفتن داشته و دارد ، از این مقوله در جامعه کنونی به عنوان توریسم یا گردشگری نامبرده می شود که یکی از انواع آن گردشگری روستایی اس

فراموشی و خود فراموشی

پیام فارس- روزنامه افسانه چاپ شیراز در شماره 3703 یادداشتی با عنوان `فراموشی و خود فراموشی` درباره لهجه ها و گویش های بومی منتشر کرده است.

فرار رو به جلو

پایگاه خبری راستین آنلاین شنبه مطلبی با عنوان ` فرارروبه جلوی آقای مدیرعامل/ آیا طالبی از صدور حکم بازداشتش خبر داشت؟` درباره رخدادهای اخیر تیم فوتبال قشقایی شیراز که در لیگ دسته یک حضور دارد، منتشر کرده است.

گره کور متروی شیراز در زندگی همسایگان

پیام فارس- مترو، که روزی قرار بود گره گشای ترافیک باشد اکنون به گرهی کور برای شیراز تبدیل شده، چرا که طولانی شدن،کندی و حتی توقف چندین ساله عملیات اجرایی در برخی نقاط این کلانشهر دردسرهای بزرگی برای شهروندان و کسبه ایجاد و عبور و مرور را نیز با مشکل مواجه کرده است.

وقتی خیابان‌ها کودکی را می‌بلعند

پیام فارس- کودکان کار در حالی دوران طلایی زندگی خود را در خیابان‌ها می‌گذرانند که معابر شهرها، از نظر ناهنجاری ها محیطی ناامن برای آنها به شمار می‌رود و ازهمین‌رو به آسیب‌پذیرترین قشر اجتماع بدل شده‌اند؛ در چنین شرایطی آنها باید با اراده ای ملی در همه ابعاد ساماندهی شوند

خزان کاغذی

پیام فارس - روزنامه افسانه چاپ شیراز دوشنبه در شماره 3699 یادداشتی با عنوان `خزان کاغذی` منتشر کرده است.

سلامتی در دوران سالمندی با تغذیه مناسب

پیام فارس- سالمندی پدیده طبیعی است که به مرور زمان با تغییرات فیزیولوژیک همراه است؛ به طوری که روند این تغییرات در افراد گوناگون یکسان، اما سرعت انجام آن متفاوت است.

تا کی

پیام فارس - روزنامه عصرمردم چاپ شیراز سه شنبه در شماره 6453 یادداشتی با عنوان `تا کی ؟! ` منتشر کرده و از مشمولان قانون منع بکارگیری بازنشستگان در مناصب مدیریتی ارشد دستگاه ها و نهادها خواسته است که به دنبال `استثنا شدن از اجرای این قانون` نباشند.

کلوخ‌پز؛ شروع پاییز اقلیدی‌ها

پیام فارس - شهروندان اقلیدی، سال‌هاست که با کلوخ‌پز به استقبال فصل پائیز و زیبایی‌ها آن می‌روند، فصلی که امسال با امید به مهربانی آسمان و زمین و گشایش ...

بازچرخانی آب طرحی برای سازگاری با کم آبی در فارس است

پیام فارس- برنامه جامع سازگاری با کم آبی در استان فارس را متخصصان حوزه آب و خاک و برنامه ریزان و تصمیم گیران این حوزه تدوین کرده اند که استفاده مجدد از پساب های فاضلاب ها از جمله محورهای اصلی این برنامه است

از کوروش چه می دانیم

پیام فارس- روزنامه عصرمردم چاپ شیراز چهارشنبه در شماره 6450 یادداشتی با عنوان `از کوروش چه می‌دانیم؟` منتشر کرده است.

قوطی برخی عطاری ها همه چیز دارد بجز سلامتی

پیام فارس - شیراز- گاهی کالاهایی را می بینید و نام هایی می شنوید که در قوطی برخی عطاری هاست و از روغن بوقلمون تا دندان کوسه و مدفوع خرماده را شامل می شود که قرار است شفا بخش و دارو باشند.

فقر مطالعات فرهنگی و اجتماعی درباره عشایر فارس

پیام فارس- جامعه عشایری فارس به دلیل جمعیت و تنوع در کشور جایگاه دارد اما مطالعات فرهنگی و اجتماعی درباره این قشر صورت نگرفته و سازمان های مختلف دست اندرکار امور عشایر هنوز مطالعاتی جامع دراین حوزه ها ندارند.

این سگان، راه سلامت بسته اند

پیام فارس - شیراز- فارغ از دغدغه های روزانه و مشغله های متعدد گاهی فرصتی پیدا می شود که بتوان ساعتی را در هوای دور از دود به پیاده روی و ورزش در «پیاده راه سلامت» پرداخت به شرطی که سگ ها بگذارند.

داغ خشکسالی بعلاوه تبرسودجویی، می دهد زغال

پیام فارس- سخن از آوازه لیموی جهرم بود اما اینک زغال لیموی جهرم سرآمد شده و کوره های درخت سوزی در این شهرستان استان فارس، مقصد زغال سازان است

فارس در پاسداشت بهمن بیگی عقب افتاد

پیام فارس - روزنامه تماشا چاپ شیراز در شماره 1629 مطلبی با عنوان `فارسی ها در چنین اقدامی عقب ماندند!/ یک مدرسه غیردولتی در بوشهر به نام محمد بهمن بیگی نامگذاری شد` منتشر کرده است.

استاندارد نسبی مدارس

پیام فارس - روزنامه شیرازنوین چاپ شیراز در شماره 515 یادداشتی با عنوان `استاندارد نسبی مدارس` منتشر کرده است.

ساير مطالب

معلمان مدارس غیردولتی و تضییع حقوق

چالش بی‌تحرکی در زنان کارمند

چند می گیری تصادف کنی

به جای دارو

آیا آبی از انرژی خورشیدی گرم می شود

رسانه گردشگری

بازار قیصریه لار، نماد مقاومت در برابر قهر طبیعت

فرزندت کجاست

همنشینی تاریخ و کباب بی بی خانم گل در موزه ای خود ساخته

فرهنگ و خیابان

بود و نبود رسانه ها

دکه های خالی از مطبوعات، انباشته از تنقلات

گران ترین اعتیاد همراه

یخچال، دلوچه دوز کازرونی را دلسرد نکرده است

مردم چه می خواهند

چالش های جهانی شدن اصیل ترین بافت تاریخی خاورمیانه

دیده بان جوان خدا را دید

تالاب های فارس نه جان دارند و نه اعتبار

رؤیای بیداری

آب هست، اعتبار نیست

توان بیش از پیش آثار تاریخی فارس برای جهانی شدن

مسئولان پیوند خود را با مردم محکم کنند

کلیسای چهارصدساله شیراز نیازمند مهربانی

عرصه بر حیات وحش تنگ شده است/ پرندگان مهاجر به فارس نمی آیند

تلویزیون در بیراهه

زالوصفتان اقتصادی اعدام شوند

بافت تاریخی شیراز حاشیه‌ای در مرکز شهر

ثبت جهانی آثار ساسانی و مأموریت پیش رو -

چراغ گردشگری باآثار جهانی روشن است/میراث 1700 ساله فارس رابشناسیم

ضرورت بازنگری در آگهی های تبلیغاتی تلویزیون

زورآزمایی روحانی با ترامپ در قلب اروپا

همراه بیمار، یار یا بار!

بازار داغ کوچه مرغی های شیراز در سایه آنفلوانزای پرندگان

سودای آشنای محمد

کاهش سن اعتیاد در فارس/ زنگ خطر به صدا در آمد

دهستان کفترک نزدیک به شیراز، دور از برخی امکانات

چرخ پروژه های عمرانی شیراز می لنگد/ طرح های میلیاردی در ابهام

دریاچه‌های فارس خشک تر از همیشه/ برنجکاری همچنان رواج دارد

فوتبال برای زندگی

تیم ایران با شایستگی از جام بیست و یکم کنار رفت

بارقه‌ی امید برای نجات کانونهای تولید

عید آمد تا فرخنده شود جشن دوری از پلشتی ها

زنان زندانی جرائم غیرعمد شیراز نیازمند کمک خیران هستند

دانشگاه، بودن یا نبودن

ثبت یک طلاق از هر دو ازدواج در شیراز / توافق‌های شوم زوج‌ها

درآمد پایدار برای شیراز

تا سه سال دیگر

اجازه نداریم بر رنج مردم بیفزاییم

میراث کهن شیراز در محاصره باروت و زباله

مدیرکل جدید و مشکلات پیش رو

گلسنگ‌هایی که بر پیشانی تخت جمشید می‌رویند/تهیه اطلسی برای گلسنگ

گرگ های لارستان قربانی خرافات شده اند

تعطیلی روزنامه‌ها ضربه به دموکراسی است

زندگینامه مرحوم آیت الله ایمانی امام جمعه شیراز

غارسنگ‌ شکنان جهرم،جاذبه ای گردشگری آمیخته با اسطوره

روزی به نام شیراز و پرسش های پیش رو

خبری از کارگروه سازگاری با کم آبی درفارس نیست

روایتی از اشک‌ها و لبخند‌های ایران

تعطیلات نانوشته دانش آموزان نیازمند چاره اندشی

تخت جمشید یادمانی ایرانی، میراثی جهانی

هجوم شبانه به تاریخ شیراز

جایی که شاپرک مقصر شد

میهمانان نامأنوس سفره هفت سین

درخشش فارس در میان روستاها و شهر‌های کتاب‌دوست

روزهای پایانی سال و مصرف بی رویه آب در خانه تکانی ها

جشنی برای مرغوب ترین«نرگس»ایران/خانه گل نرگس عطرافشانی می کند

این حلزون به زندگی شتاب می دهد

پایه های رونق فرهنگ شیراز بردوش بخش خصوصی

آموزش بدلی

مردم جنوب فارس:از صنعت، آلودگی آن نصیب ما می شود

گنجینه خشک

فارس پیشرو در بومی سازی آموزش سگ های زنده یاب کشور

دومینوی مطالبات

خاطره‌های مانای ذهن ما!

دروازه قرآن شیراز و نیاز به مرمت

پای ادیبان به قهر آسمان باز شد/نقش خنده در طلب بارش از خداوند

توزیع کنندگان کتاب در استان فارس و تنگناهای فرارو

بی شناسنامه ها

قلعه دودمان، نزدیک به شیراز دور از امکانات

گیس های بریده و احتمال آسیب های پوستی

از همین امروز

زوال دوران کودکی در کار و خیابان

معرفت، محبت و تأثیرپذیری

راهپیمایی اربعین؛ باشکوه، عمیق و پرمعنا

گاززدن به میوه های گاززده /بررسی خطرناک یا بی خطر بودن این پدیده

د‌‌‌یپلماسی آمریکایی د‌‌‌ر بن بست

سایه حادثه بر بازار وکیل شیراز

مصرف چند ماده‌ای معضل جدید کشور/ شیوع 2 درصدی مصرف مواد مخدر در دانش‌آموزان

بعضی افراد از دست دادن با آنها ابا دارند

تدبیر اندیشی فعالان ترویج فرهنگ نماز فارس برای تولید محتوا در شبکه های اجتماعی

ثبت 22 گونه ژن جدید در بانک جهانی توسط دانشگاه آزاد جهرم

دولت یازدهم و دوازدهم، نقطه عطف ارج نهادن به هنر و هنروران

راه نیل به آزادی ، آگاهی است/ عملکرد علم محور و توسعه محور همه دستگاهها را به دقت رصد خواهم کرد/ خلاقیت، کارآفرینی و یادگیری مسئله محور، باید در دانشگاهها پررنگتر شود

چشم خشك تالاب‌های فارس به آسمان

از صحنه هايي که روضه مُصوّر بودند تا غربت کودکي که با مظلوميت کودکان ميانمار هم‌خواني دارد

احتمال يک انتصاب پرابهام در شهرداري شيراز و لزوم توجه به چند نکته

مطالبه‌گري از مسؤولان، عنصر فراموش‌شده در پيشگيري از حوادث جاده‌اي

اي کاش دسترسي به چنين کتاب هايي آسان بود- غلامرضا مالک زاده**

تلگرام؛ پرايد، چاقو و مزاحمت تلفني

داستان سراب بختگان و فلامينگوهاي مهاجر

اعتماد به کابينه، نمايندگان ملت و تعارض منافع

نرم‌افزاري که 20 هزار فرصت شغلي را تهديد مي‌کند

فاجعه‌ عميق‌تر از سلفي نمايندگان با موگريني است

کاش مرداد از تقويم ها حذف مي شد

قلم و قداستي آسماني

شعار عليه رئيس جمهور محکوم است

افزايش دما هشدار به مسئولان براي مديريت منابع آب است

طرحي براي راديو و تلويزيون خصوصي

ديوارنشين ها

داستان پلاسکو، شيراز و ما

محيط زيست حيوانات فارس/ آبي براي زيستمندان نيست

رئيس جمهور زن يا مرد؟

تاثير خشکسالي و تغيير فصل در زلزله هاي اخير فارس

مسجد جامع اقليد نماد تاريخ و ديانت اين ديار

کاروان يوز به شيراز رسيد/ تلاشي براي حفاظت از گونه هاي نادر

پلاسکوهاي شيراز در معرض آتش و آوار

پارازيت؛ از خواسته مردم تا پيگيري مسئولان

چرا پلاسکو در آتش سوخت

برجام مسيري کم عرض براي عبور از بن بست

به بهانه انتصاب زنان بخشدار

لکنت زبان در کودکان و مراقبت هاي پزشکي ، درماني

آب فارس روي خط زون/ كاهش سطح زير كشت در فارس

ديوار بلند«گرافيتي»در رودخانه خشک/ بومي به اندازه ديوارهاي شهر

پژواك شويم صداي بختگان بخت برگشته را

نگين سبز شمال فارس آب ندارد/ برداشت بي رويه از چاه‌ها

سازه ها وخلاقيت،فراموش شدگان صنعت گردشگري فارس

سيماي خسته نماد ورودي شيراز

نماد پارسه در ميدان وليعصر شيراز / دغدغه بودن يا نبودن

غول‌هاي آهنين بلاي سلب آسايش مردم جهرم/ جولان کاميون‌ها در خيابان

بارش برف و کورسوي اميد به احياي بختگان/ طبيعت دست به کار شد

كارگذاري پمپ "باكلوفن" در بيمارستان نمازي شيراز

رنگرزي گياهي سنتي هنري زيبا با سابقه‌اي کهن

برخورد غرض ورزانه رسانه هاي جهان با راهپيمايي اربعين

تونل اباصالح المهدي(عج) اقليد، نيازمند سامانه تصفيه هوا

شيراز ، نماد کلانشهري با هواي پاک و آسمان آبي

اينترنت استثنايي

زمينه حضور حداکثري زائران فارسي در سوگواري اربعين کربلا فراهم شد

ميانگين ابتلا به ديابت در ايران 15 سال كمتر از جهان است

اينجا تفنگ ها هر روز شليک مي کنند

آل ابراهيم و تکاپوي بي پايان او براي پربارساختن فرهنگ

خرس‌هاي فارس همچنان تلف مي شوند/ پل حيات وحش احداث شود

ماجراي کهنه پول بنزين هواپيما

خسارت‌هاي 1000 ميلياردي حوادث رانندگي در فارس

کارآفريني هنرمند استهباني با صادرات تابلو فرش

اقتصادي کردن هنر/ صنايع دستي هديه دهيم

رونق اقتصاد واشتغال فارس با توجه به بخش گردشگري

آثار روزهاي دوم و سوم مورد نقد قرار گرفت/پايان ماراتن گفتمان سازي

آثار روزهاي اول و دوم نقدوبررسي شد/سخت ترين نقدها متوجه غايبان

آتش خورشيد در نگاه شماست / به مناسبت هفته دفاع مقدس

راه اندازي کمپين سه شنبه هاي بدون خودرو در شيراز