پایگاه خبری تحلیلی پیام فارس

آخرين مطالب

مقالات

سایه سنگ بر دروازه قرآن شیراز

پیام فارس - شیراز- سیل پنجم فروردین 98 در دروازه قرآن شیراز، نام این دروازه تاریخی را بیش از پیش مطرح کرد که اینک پس از سیل، وجود سنگی معلق در کنار این دروازه که هرآن امکان سقوط آن می رود محل بحث های جدید شده است.

توهم پرآبی

پیام فارس - استان ها - بارش های نسبتا خوب روزهای پایانی سال 97 و بهار امسال گرچه تا حدودی از ابعاد گسترده بحران کم آبی و خشکسالی در برخی از مناطق کشور کاست، اما این تصور که بارش ها توانسته مشکلات ناشی از سال ها را کم بارشی را حل کند، تلقی درستی نیست.

صدها جان نازنین لای این آهن پاره ها پرپر می شود

پیام فارس - شیراز – استان فارس با فاصله زیاد از سایر استان های کشور و با سهم 10 درصدی مقام اول در حوادث و سوانح جاده ای و تصادفات دارد، مقامی که قابل افتخار نیست و هر سال صدها جان نازنین را لای آهن پاره ها پرپر می کند.

رد پای بیوه سیاه در مُهر

پیام فارس - براساس برخی گزارش‌های مردمی، رد پای بیوه سیاه، در شهرستان مُهر از شهرستان‌های جنوبی استان فارس دیده شده و حتی یکی از اهالی این شهرستان براثر ...

سوداگری دلالان و جیب نحیف مستاجران!

پیام فارس - تابستان همراه با گرمای هوا، گرم شدن بازار جابه‌جایی مستاجران را همراه دارد، مستاجرانی که حالا به دلیل تغییرات ناگهانی و غیرقابل باور قیمت ...

ایران از توسعه سدهای برقآبی جا ماند/روایتی دیگر از لزوم سدسازی

پیام فارس - یک پژوهشگر حوزه آب گفت:بسیاری کشورهاعمده برق مورد نیاز خودرا از سدهای برقابی به عنوان انرژی پاک تامین می کنند، اما ظرفیت تولید برق ایران از این حوزه تنها 11 گیگاوات و بسیار اندک است.

فرصتی برای آبادانی فارس یا تهدیدی برای گروه محدود

پیام فارس - روزنامه تماشا چاپ شیراز در شماره 1837 مطلبی با عنوان "دکتر رحیمی (استاندار فارس)، فرصت عمران و آبادانی فارس یا تهدیدی برای گروهی معلوم و محدود؟!" منتشر کرده است.

پرداختن به توسعه گردشگری از شعار تا عمل

پیام فارس - با وجود اشتراک نظر تمام مسئولان در اینکه گردشگری یا توریسم یکی از ظرفیت‌های مهم ایران، به خصوص استان فارس و شهر شیراز به شمار می‌رود، اما در ...

رها شده در «قندیل»

پیام فارس - شیراز- مرد روستایی به گردشگران پاسخ داد: فقط از راه عشق می توان به آن بالا رسید؛ نه جاده ای در کار است و نه حتی کوره راهی.

صنایع دستی جهرم در پستوی یادها و خاطره ها

پیام فارس - شیراز- جهرم در گذشته شهری مأنوس با هنرهای صنایع دستی و بافندگی بوده است، حصیربافی با برگ نخل یا پیش‌بافی، ملکین‌دوزی یا گیوه‌بافی، بافت رویه ملکین و روواربافی، جاجیم‌بافی، سبدبافی و لوده‌بافی و قالی‌بافی نام هایی است که اکنون فقط نامی از آنها در سینه تاریخ مانده است.

کودکانی که مردانه کار می کنند

پیام فارس - به گزارش ایرنا، 12 ژوئن مصادف با 22 خرداد از سوی سازمان بین المللی کار به عنوان روز جهانی مبارزه با " کار کودکان" با هدف آگاه سازی و فرهنگ سازی در جامعه به منظور جلوگیری از ترویج کار برای کودکان نامگذاری شده است.

زندگی پلاستیکی؛ مرگ محیط زیست

پیام فارس - بندرعباس- انباشت زباله‌های پلاستیکی در طبیعت مشکلات عدیده زیست محیطی و بهداشتی را برای انسان‌ها به دنبال دارد تا جایی که مدیریت این موضوع امروزه به یکی از دغدغه‌ های جدی فعالان محیط زیست تبدیل شده است.

ملخ بوستان خورد و مردم ملخ

پیام فارس - شیراز- این روزها تب و تاب و نگرانی‌های بسیاری درباره حمله ملخ به جنوب ایران وجود دارد، هرچند از گذشته تا کنون برخی افراد ملخ‌های مهاجم را می‌خورده‌اند.

ارائه الگوی عشق بیمار در برخی نمایش های شبکه خانگی

پیام فارس- الگوهای ناسالم زندگی زناشویی و رابطه و عشق به تازگی در چند سریال پرمخاطب در شبکه خانگی تکرار شدند و برخی را به این اندیشه واداشتند که آیا این نقش نمایی می تواند رسانه را به جایگاهی ببرد که همانند شمشیر، تاثیری نامطلوب بر روند اصلاحات اجتماعی و آگاهی بخشی داشته باشد؟

یادگار آیت الله شب زنده دار

پیام فارس - شیراز- آیت‌الله حاج شیخ حسین شب‌زنده‌دار جهرمی مجتهد، عالم شیعه، مفسر قرآن کریم و از اساتید مطرح اخلاق بود که با وجود گذشت پنج سال از رحلت وی، همچنان به دلیل سیره اخلاقی و فعالیت‌های ارزنده علمی، مورد احترام مردم و علما است.

آتش سوزی سینما بهمن شیراز، عمدی یا غیرعمدی

پیام فارس - شیراز- آتش سوزی شامگاه پنجشنبه نهم خردادماه جاری سینما بهمن شیراز از سالن های سینمایی قدیمی این شهر نگرانی هایی را در میان دوستداران فرهنگ و هنر استان فارس برانگیخت.

اصلاح رژیم غذایی در کنترل پرفشاری خون موثر است

پیام فارس- کارشناس ارشد دانشگاه علوم پزشکی فسا و رژیم درمانگر بیمارستان دکتر شریعتی این شهرستان شهروندان را به تغذیه مناسب توصیه کرد و گفت: اصلاح رژیم غذایی ، تغییر سبک زندگی و کاهش مصرف غذاهای چرب و سرخ شده در کاهش فشار خون موثر است

دست‌هایی که از آن سوی میله‌ها دراز شده‌اند...

پیام فارس - ‌از بند سبز زندان مرودشت تا بازار انقلاب شیراز به همسر جوان و فرزند 13 ساله اش فکر کرد که سقف آسمان‌شان کوتاه شده است و قرص‌های اعصاب را مثل ...

خط دوم آبرسانی به شیراز امسال به بهره برداری می رسد

پیام فارس- سرانجام پس از کش و قوس های فراوان و تاخیر های طولانی در راه اندازی خط دوم آبرسانی به شیراز ، نماینده مجری خط دوم آبرسانی به شیراز از سد درودزن نوید راه اندازی این خط در سال جاری آن هم به شرط تامین اعتبار را داد.

نگاه عملگرایانه به اصل بهره‌ وری

پیام فارس- روزنامه عصر مردم در شماره 6634 در نوشتاری با عنوان " نگاه عملگرایانه به اصل بهره‌وری " نوشت : اعتقاد به اصل بهره‌وری کلیدی است که بسیاری از قفل‌ها را باز می‌کند. پایبندی به نظم هم می‌تواند سر در آبشخور فهم درست از بهره‌وری داشته باشد.

هویت

پیام فارس - روزنامه افسانه در شماره روز سه شنبه در نوشتاری با عنوان `هویت` به بررسی نقاط قوت و ضعف فضای کسب و کار دراستان فارس پرداخت و حل مسایل توسعه را در گرو حل مسایل هویت اقتصادی فارس دانست.

نوید دوباره اداره هیات امنایی تخت جمشید

پیام فارس - شیراز- چند سالی است که نوید اداره تخت جمشید و برخی اماکن میراث فرهنگی و تاریخی کشور به صورت هیات امنایی داده شده است تا از این طریق، درآمدهای این آثار صرف ساماندهی وضعیت آنها شود.

ایران وجوانان انقلابی

پیام فارس - روزنامه تماشا در شماره 1811 در نوشتاری با عنوان ` ایران و جوانان انقلابی ` تراز جوان ایرانی در عرصه انقلاب را به بحث گذاشت و شاخصه های آن را برشمرد.

مبارزه با آفات کشاورزی، تضمینی برای امنیت غذایی

پیام فارس - شیراز- کشاورزی همواره با چالش های مختلفی مواجه است برخی از این چالش ها حتی سالیان متوالی نیز به طول انجامیده و خساراتی نیز به کشاورزی وارد کرده است با اینحال همواره جنگ کشاورزان با آفت ها همچنان تداوم دارد و این جنگ، مبارزه برای بقا و امنیت غذایی است.

ضرب زخمه ناکوک بر گوش مدرسه

پیام فارس - شیراز- پخش کلیپ رقص و همراهی کودکان و نوجوانان با ترانه‌ای سخیف و نامناسب در یک ماه گذشته واکنش‌های بسیاری را برانگیخت؛ اما در این میان معلمان و درددل آن‌ها از نحوه تربیت کودکان و فشار‌های منفی اجتماع و گاه خانواده‌ها ناشنیده مانده است.

هفته روابط عمومی

پیام فارس - روزنامه نیم نگاه در شماره 6124 در نوشتاری به قلم سمیه یگانه با گرامیداشت 27 اردیبشهت و هفته روابط عمومی به موضوع به کاری گیری روابط عمومی فعال ، پویا و متخصص در سازمان ها و نهادها پرداخت.

کلیشه بودن سریال های مناسبتی

پیام فارس - روزنامه سبحان در شماره 4876 در مطلبی با عنوان ` کلیشه بودن سریال های مناسبتی` زمان ماه مبارک رمضان برای پخش سریال های مناسبتی را به بحث گذاشت و ضمن کلیشه ای خواندن موضوع اغلب سریال ها داستان این سریال ها را تکراری و نیازمند به تغییر و تحول خواند.

مطبوعات

پیام فارس- روزنامه طلوع چاپ شیراز در شماره 2514 در مطلبی تحلیلی به بررسی مشکل کاغذ مطبوعات پرداخت و بر لزوم چاره اندیشی مسوولان برای رفع مشکلات روزنامه ها تاکید کرد.

آمریکا را بیشتر بشناسیم

پیام فارس- روزنامه عصر مردم چاپ شیراز در شماره 6627 در نوشتاری با عنوان `آمریکا را بیشتر بشناسیم` سابقه دشمنی آمریکا با مردم کشورمان را به بحث گذاشت و با یاد آوری بی اعتمادی به آمریکا بر لزوم تقویت سلامت اقتصادی کشور برای مقابله با امریکا تاکید کرد.

بورس ، بانک ، مسکن

پیام فارس- روزنامه شیراز نوین در ششصد و نود نهمین شماره خود در نوشتاری با عنوان` بورس ، بانک ، مسکن` موضوع سرمایه گذاری در بازار را به بحث گذاشت و بر لزوم توجه بیشتر برای بازگشت سرمایه به بخش مسکن تاکید کرد.

چشمان پرسکوت کاکو به نمایش در آمد

پیام فارس- فیلم چشمان پرسکوت، مستندی از زندگی محمدعلی شیوایی نقاش شیرازی معروف به ` کاکو` ساخته محمد حسین نیکوپور به مناسبت زادروز این هنرمند عصر یکشنبه در سینماتک مجموعه فرهنگی پیرسوک شیراز اکران شد.

میراث

پیام فارس- روزنامه افسانه فقر مطالعات متون ادبی را دستمایه نوشتاری با عنوان ` میراث ` کرد و نوشت : این مهمترین رویداد بد در یک اقتصاد معیشتی است که در آن بنزین و شکر از دانش مهمترند و برای آنها صف های کیلومتری می بندند، ولی کتاب تنها چیزی است که برای ارزان و گرانش هیچ صفی شکل نمی گیرد.

ملخ و تداوم مبارزه با آن در فارس

پیام فارس- مبارزه با ملخ های صحرایی به عنوان یکی از آفت های مضر بخش کشاورزی در استان فارس ادامه دارد و این مبارزه همان گونه که مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی گفته است تا 20 روز آینده ادامه خواهد داشت

شورای شهرشیراز و مصوبات اردیبهشتی اش

پیام فارس- روزنامه تماشا چاپ شیراز در شماره 1808 در نوشتاری با عنوان ` شورای شهرشیراز و مصوبات اردیبهشتی اش ` به مصوبات شورا برای نامگذاری چند خیابان و بزرگراه به نام مشاهیر و مفاخر ملی اشاره کرد

لازمه رسیدن به موفقیت

پیام فارس- روزنامه سبحان در شماره روز چهارشنبه در نوشتاری با عنوان ` لازمه رسیدن به موفقیت ` الگوهای رسیدن به موفقیت را به بحث گذاشت و تلاش و برنامه ریزی را لازمه آن دانست.

کالای معیار

پیام فارس- روزنامه خبرجنوب چاپ شیراز در شماره 11091 در نوشتاری با عنوان ` کالای معیار ` به موضوع افزایش قیمت بنزین و بار تورمی افزایش قیمت ها ناشی از آن پرداخت

بزهکاری

پیام فارس- روزنامه طلوع در شماره 2506 در نوشتاری به موضوع بزهکاری در شهرها پرداخت و با تحلیل این خبر که ` تهران رتبه یک در بزهکاری را دارد` بر لزوم اتخاذ راهکارهایی برای پرهیز از روزمرگی در برخورد با بزهکاری ها تاکید کرد.

خودرو بی‌ترمز

پیام فارس- روزنامه عصر مردم در نوشتاری با عنوان ` خودرو بی ترمز ` به تولید انبوه خودرو در کشور پرداخت و بر لزوم برنامه ریزی بهتر و بیشتر برای ساماندهی تولیدات خودرو تاکید کرد.

شیراز، نام دیگر همه ما

پیام فارس- روزنامه تماشا در شماره روز شنبه در نوشتاری با عنوان ` شیراز، نام دیگر همه ما` به موضوع مهاجر پذیری شیراز و زندگی قومیت های مختلف دراین شهر اشاره کرد و بر لزوم تلاش مسوولان برای حفظ وحدت زیستی دراین شهر تاکید کرد.

جشنواره بهار نارنج و جلوه های ناب از رایحه خوش بهار

پیام فارس - شیراز- این روزها که هر کوچه و خیابان شیراز معطر به شمیم خوشبوی بهار نارج است ، جشنواره یک روزه بهار نارنج نیز با هدف انس و الفت بیشتر شهروندان با این رایحه خوش بهار به شیراز آمده است.

نارسایی

پیام فارس- روزنامه افسانه در شماره روز چهارشنبه در نوشتاری با عنوان ` نارسایی ` موضوع معتادان متجاهر را به بحث گذاشت و پیشنهاد داد با اقداماتی انگیزه بهبودی در آنها افزایش یابد.

تحریف نام خلیج فارس و مسئولیت ما

پیام فارس- هفته نامه سپهر فارس از نشریات جنوب استان در شماره 50 یادداشتی با عنوان `خلیج فارس؛ تحریف نام آن و رسالت ما` به این مقوله پرداخته است.

کودکی هایی که به یغما رفته است

پیام فارس - روزنامه سبحان در نوشتاری با عنوان ` کودکی هایی که به یغما رفته است ` در شماره روز سه شنبه موضوع تناقض ها در زندگی کودکان کار را به بحث گذاشت.

ساير مطالب

تلخ و شیرین های چهار دهه روزنامه نگاری

عناوین نخست مطبوعات 23 بهمن شیراز

نقش مردم فسا در پیروزی انقلاب اسلامی ایران

نگاه انقلاب به رفاه اجتماعی

مرور خاطرات انقلاب در شیراز با دو مبارز انقلابی

تلاش برای حذف نقاط حاد‌‌‌‌‌ثه‌خیز فارس

هنر را به بها دهند نه بهانه

گره ترافیکی

کشف جدید در نقش رستم طی نیم قرن اخیر بی نظیر است

از پیشنهاد اصلاح شروط طلاق تا برابری دیه

گیگ‌های تو خالی

مسیرهای دوچرخه سواری، تبلیغات یا نسخه ای برای نجات شیراز

ترس واهی از فضای مجازی

نگاه جامع به FATF نیاز آینده اقتصاد کشور

محرومیت زدایی و توسعه روستایی در سایه انقلاب اسلامی

رویای صنعتی شدن

نمکی بر زخم تبلیغات حوزه سلامت

صفحه حوادث مطبوعات، تیغ دو لبه است

سرنوشت ادبیات فارسی در فضای مجازی

مشکلات آخرین امید بیماران جنوب کشور

سهم‌ خواهی فارس از 20 هزار شغل‌ فرهنگی

از قلم تا قمه

نیاز به دماسنج آسیب اجتماعی

شفافیت شورایی، شعار یا عمل

اورژانس اجتماعی تابوشکن اعلام خشونت‌های خانگی

اهرم قانون

گذر صنعت فارس از وضعیت قرمز در گروی بهره وری آب کشاورزی

سد راه تغییر نشوید

اعتیاد ناتمام

یادی از پاسبان شعر و گویش شیراز

انتخاب شایسته استاندار فارس و انتظار مردم لارستان

آن مرد با قلم و کاغذ آمد

برخی مدیران از قطار توسعه فارس پیاده شوند

بازار وکیل شیراز و تکاپوی بقا

نه به تخصیص ارز مبادله ای به دخانیات

خُردهای اعصاب خُردکن

تجلی اراده ملت

اکثر دشت‌های فارس با بحران فرونشست مواجه است

حماسه 9 دی تجدید پیمان با ولی فقیه بود/ نمادی از بصیرت مردم

بی نیازها

خصوصی سازی تماشاخانه های دولتی آسیب جدی در مسیر حیات هنر ششم

چراغ نیمه روشن در تخت جمشید

چراغ نیمه روشن تخت جمشید در صنعت گردشگری

ژن درمانی

بازخوانی سخنان استاندار سابق

مهاجرت دانش آموختگان

مشق شب، مشقت کودکان دبستانی و والدین

توصیه هایی برای گیاهخواران

آموزش مهارت‌های زندگی، نوشدارو پیش از طلاق

عوارض ناشی از کمبود ید و کارکرد تیروئید

فرسایشی که جابجایی خاک ایجاد می کند/ زمینه سیلاب فراهم نشود

مدیران کم کار را معرفی کنید

صدای سوت قطار شنیدنی نیست/ خطوط ریلی فارس اقتصادی شود

پژوهش‌هایی که اجرایی نمی‌شوند

شیراز برای عابران امن شود

نفت و شیر و نوشابه

سقوط اخلاقی تا نقطه صفر مطلق کلوین

دعوت از مخاطبان عام

بافت دستکندی، سازه ای با شکوه در صفاشهر فارس

رنگ پاییز بر بوم نمایشگاه کتاب فارس!

لزوم انتقال بی قید و شرط زندان از شیراز

منبت آباده چگونه جهانی شد

اهمیت دوران نوجوانی در شکل‌گیری شخصیت افراد

فارس و استاندارانش

آفت هایی که گریبانگیر بلوطستان شدند/ تلاش منابع طبیعی برای حفاظت

درنگی در دادگاه متهمان آمیختن خاک و گندم در شیراز

فرهنگسرای رسانه شیراز، یک نام و دیگر هیچ

فرهنگ در اولویت باشد

متخصصان زبان و ادبیات فارسی را دریابید

بازماندگی از تحصیل و زباله گردی

جشن‌های غیرایرانی در سبد خانوار ایرانی

چرا 40 سال مرگ بر آمریکا

آنچه باید در مورد قطره آهن و اطفال بدانیم

قیمت رها شده است؛ نظارت نیز

چکش‌کاری آموزش‌وپرورش برای تقویت حقوق معلمان

خسروشیرین، نگین گردشگری روستایی در شمال فارس

فراموشی و خود فراموشی

فرار رو به جلو

گره کور متروی شیراز در زندگی همسایگان

وقتی خیابان‌ها کودکی را می‌بلعند

خزان کاغذی

سلامتی در دوران سالمندی با تغذیه مناسب

گشتی در خیابان زند شیراز/ سرگردانی میان دلار آبی و سفید

تا کی

کلوخ‌پز؛ شروع پاییز اقلیدی‌ها

بازچرخانی آب طرحی برای سازگاری با کم آبی در فارس است

از کوروش چه می دانیم

قوطی برخی عطاری ها همه چیز دارد بجز سلامتی

فقر مطالعات فرهنگی و اجتماعی درباره عشایر فارس

این سگان، راه سلامت بسته اند

داغ خشکسالی بعلاوه تبرسودجویی، می دهد زغال

فارس در پاسداشت بهمن بیگی عقب افتاد

شیرازی ها تلخ وشیرین هنرهفتم را یادآوری کردند/صفای سینما در گذشته

استاندارد نسبی مدارس

معلمان مدارس غیردولتی و تضییع حقوق

چالش بی‌تحرکی در زنان کارمند

چند می گیری تصادف کنی

به جای دارو

آیا آبی از انرژی خورشیدی گرم می شود

رسانه گردشگری

بازار قیصریه لار، نماد مقاومت در برابر قهر طبیعت

فرزندت کجاست

همنشینی تاریخ و کباب بی بی خانم گل در موزه ای خود ساخته

فرهنگ و خیابان

بود و نبود رسانه ها

دکه های خالی از مطبوعات، انباشته از تنقلات

گران ترین اعتیاد همراه

یخچال، دلوچه دوز کازرونی را دلسرد نکرده است

مردم چه می خواهند

چالش های جهانی شدن اصیل ترین بافت تاریخی خاورمیانه

دیده بان جوان خدا را دید

تالاب های فارس نه جان دارند و نه اعتبار

رؤیای بیداری

آب هست، اعتبار نیست

توان بیش از پیش آثار تاریخی فارس برای جهانی شدن

مسئولان پیوند خود را با مردم محکم کنند

کلیسای چهارصدساله شیراز نیازمند مهربانی

عرصه بر حیات وحش تنگ شده است/ پرندگان مهاجر به فارس نمی آیند

تلویزیون در بیراهه

زالوصفتان اقتصادی اعدام شوند

بافت تاریخی شیراز حاشیه‌ای در مرکز شهر

ثبت جهانی آثار ساسانی و مأموریت پیش رو -

چراغ گردشگری باآثار جهانی روشن است/میراث 1700 ساله فارس رابشناسیم

ضرورت بازنگری در آگهی های تبلیغاتی تلویزیون

زورآزمایی روحانی با ترامپ در قلب اروپا

همراه بیمار، یار یا بار!

بازار داغ کوچه مرغی های شیراز در سایه آنفلوانزای پرندگان

سودای آشنای محمد

کاهش سن اعتیاد در فارس/ زنگ خطر به صدا در آمد

دهستان کفترک نزدیک به شیراز، دور از برخی امکانات

چرخ پروژه های عمرانی شیراز می لنگد/ طرح های میلیاردی در ابهام

دریاچه‌های فارس خشک تر از همیشه/ برنجکاری همچنان رواج دارد

فوتبال برای زندگی

تیم ایران با شایستگی از جام بیست و یکم کنار رفت

بارقه‌ی امید برای نجات کانونهای تولید

عید آمد تا فرخنده شود جشن دوری از پلشتی ها

زنان زندانی جرائم غیرعمد شیراز نیازمند کمک خیران هستند

دانشگاه، بودن یا نبودن

ثبت یک طلاق از هر دو ازدواج در شیراز / توافق‌های شوم زوج‌ها

درآمد پایدار برای شیراز

تا سه سال دیگر

اجازه نداریم بر رنج مردم بیفزاییم

میراث کهن شیراز در محاصره باروت و زباله

مدیرکل جدید و مشکلات پیش رو

گلسنگ‌هایی که بر پیشانی تخت جمشید می‌رویند/تهیه اطلسی برای گلسنگ

گرگ های لارستان قربانی خرافات شده اند

تعطیلی روزنامه‌ها ضربه به دموکراسی است

زندگینامه مرحوم آیت الله ایمانی امام جمعه شیراز

غارسنگ‌ شکنان جهرم،جاذبه ای گردشگری آمیخته با اسطوره

روزی به نام شیراز و پرسش های پیش رو